Ивана Рамаданова

58 Posts

Кредитите ќе мора да се вратат – фирмите ќе бидат обесштетени, ако има пари од стечајот

Граѓните дефинитивно ќе треба да ги вратат кредитите земени преку Еуростандард банка, иако допрва ќе треба да се утврди на кој начин...

Граѓаните мора да ги почитуваат мерките – земјава подготвена за полошо сценарио со ковид-19 наесен

Доколку наесен се случи полошо сценарио со вирусот Ковид-19 тоа би значело поголема концентрација на луѓе во затворени простории и дополнителен број...

Велат, немаме „кластер избори“ – ДИК изгласа зголемени надоместоци

Едногласно изгласана одлуката за зголемување на надоместоците за членовите на избирачките одбори и општинските изборни комисии за предвремените парламентарни избори одржани на...

Отворањето на градинките ниту на повидок – кој ќе се грижи за децата ако родителите тргнат на работа?

Иако предходно беше изготвен протокол за работа, беа направени сите подготовки меѓу кои и тестирање на вработените, зголемениот број на заразени со...

МВР за состојбата во Синичане – полицијата е таму за одржување на јавниот ред и мир

Податоци за сомнение за сторено кривично дело „бесправно градење" прибавила синоќа полицијата на терен по добиените сознанија околу активностите за изградба на...

Скопје тагува и се сеќава – 57 години од кобните 20 секунди кои го разрушија главниот град

Дури и по 57 години од катастрофалниот скопски земјотрес, сѐ уште се свежи сеќавањата на оние кои ја преживеале големата несреќа. Иако...

СДСМ повика сите пратеници да се приклучат – Јанушев: Има опции ВМРО-ДПМНЕ да ја формира Владата

Државната изборна комисија ги објави конечните резултати од предвремените парламентарни избори одржани на 15 јули. Со тоа започнува и официјалната трка за...

Дивоградба во срцето на Скопје – Град Скопје нема градежен инспекторат за да интервенира

Град Скопје нема градежен инспекторат со кој би можел да интервенира за уривање или стопирање на изградбата на дивоградбата кај ТЦ Мавровка....

Најмногу новозаболени меѓу 40-49 години, помал број на новозаразени на неделно ниво, но зголемен број на смртни случаи

Најголемиот број од новозаболените од Ковид-19 се на возраст од 40-49 години. Ова го покажува извештајот на Институтот за јавно здравје, според...

Одмор само во Турција и Албанија – реализиран прв чартер за Анталија – задолжително медицинска екипа во авионот

Иако поради пандемијата со коронавирусот не може да се патува насекаде, граѓаните и оваа лето не беа спречени да одат на одмор....

Можни се четири сценарија – најизводливо СДСМ и ДУИ да состават нова Влада

Неочекувано за овие избори е поголемиот број на етнички Албанци во парламентот со драстичен зголемен број во однос на претходните избори, смета...

Нова монтажна болница на Клиниката за пулмологија – 16 општини во земјава ќе формираат регионални Ковид-центри

Нов монтажен објект ќе се гради на Клиниката за пулмологија и алергологија. Веќе е поставена и бетонската плоча, како подлога за монтажно-модуларниот...