Фатбарда Цури

127 Posts

Учебната година ќе почне на 1-ви септември – Адеми: Владата сака учениците да се вратат во училиште

Онлајн наставата не беше ефикасна. Само 4% од родителите од околу 10% анкетирани од НВО Рактор – истражување во акција, ја оценија...

Народниот правобранител со критики – Бајрамовска-Мустафа: Многу доцниме со протоколите

Народниот правобранител испратил писмо до МОН набројувајќи низа недостатоци за начинот на реализација на онлајн наставата. Оценуваат дека истата била многу пасивна,...

Ахмети му одговори на Заев – „Нема премиер ниту со 46 пратеници“

Ниту со 46 пратеници не се добива премиер. Вака лидерот на ДУИ Али Ахмети му одговори на лидерот на СДСМ Зоран Заев...

Истече рокот за објектот кај „Мавровка“ – сопственикот не го сруши, сега тоа треба да го стори Ганиу

Истече рокот од 8 дена во кој сопственикот требаше да го сруши илегалниот објект кај ТЦ „Мавровка“. Иако општинските власти веруваа дека...

ОН алармира за состојбата во образованието – РСМ ги чека последните рокови за усвојување протокол

Обединетите нации алармираа за влошената состојба во образованието во светот. Поради пандемијата со Ковид-19, училиштата се затворени во над 160 земји. Според...

Дали се во опасност учениците во училиштата? – Педијатарот Кокале: Децата многу малку се заразуваат

Нема опасност ако учениците се вратат во училиштата. Податоците од СЗО, но и случаите во земјава покажуваат дека децата многу малку се...

Русино затворено – директорот се обиде, но не ги убеди демонстрантите да си заминат

Продолжи револтот за депонијата Русино. И по 24 часа, влезот во депонијата е блокиран од демонстрантите од Стоп Русино. Блокадата се случи...

„Роковите за Бит Пазар се пробиени 100%“ – оштетени се трговците, но задоволни што се гради

Поминаа две и пол години  од почетокот на изградбата на Бит Пазар, но багерите се уште работат. Сега изградбата на овој пазар...

Граѓаните бараат да се поништи одлуката на РКЕ: „Наместо да ни ја зголемат пензијата, ја поскапеа струјата“

Продолжениот викенд  ги испразни улиците на Скопје и малку граѓани можеа да се сретнат на улиците. Но иако мал број, сепак сите...

Три години од договорот за добрососедство, заедничката македонско-бугарска Комисија и натаму на пауза

Пред три години Македонија и Бугарија потпишаа Договор за добрососедство. Но, и по три години Комисијата која произлезе од Договорот на експертите...

Никаква активност кај ТЦ „Мавровка“, уште два дена до истекот на рокот за сопственикот да го сруши објектот

Денеска навршуваат осум дена откако сопственикот на дивоградбата беше известен дека треба да ја сруши градбата кај ТЦ „Мавровка“. Иако ова беше...

Жителите ќе го дочекаат Бајрам под отворено небо – „Синичане се снабдува со најнебезбедна вода во Тетово“

Тука се повеќе од 24 часа. Жителите на Синичане го дочекаа утрото протестирајќи поради стопирање на активностите за изградба на водоводна мрежа.