Фатбарда Цури

189 ВЕСТИ

Проблеми при тестирањето на онлајн платформата

МОН во текот на викендот е обезбедена национална платформа за настава на дистанца која веќе функционира. Но два дена пред почетокот на...

Автопатот Скопје – Блаце не може да се прекине, Аслани: Очекуваме компромис за цената на земјиштето

18 сопственици на земјиштето каде што треба да се изградат првите 2км од автопатот Скопје – Блаце го ангажирале адвокатот Мефаиљ Аслани....

„Државни патишта“ за ДУИ, ФЗО за Зекири? Заев: Директорска позиција за Зекири, или останува во Собрание

Дилема околу тоа дали потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири ќе добие некоја функција во извршната власт или пак ќе остане пратеник во...

Како ќе се предава онлајн од училница? – Поради слабиот интернет, платформата „блокирана“

Училиштето „Невена Георгиева“ во Кисела Вода е подготвено да стартува со настава од 1 октомври. За одржување настава со физичко присуство постави...

Пет месеци од почетокот на проектот, ниту еден сантиметар асфалт на автопатот Скопје – Блаце

На 18 мај започнаа работите на автопатот Скопје – Блаце. Ископано е дел од земјиштето, но работите се одвиваат многу бавно.

Затворени случаи без да се откријат причините – пожарот во Државниот инспекторат сѐ уште се истражува

Поминаа две недели откако беа опожарени канцелариите на Државниот инспекторат за животна средина. Секторот за внатрешни работи - Скопје, презема низа активности,...

Национална платформа, но не и компјутери? СОНК алармира: Учителите ќе работат ако имаат услови

Деновите минуваат многу брзо, затоа имаме многу малку време да се подготвиме за школската година. Иако беше промовирана националната платформа за настава...

За еден документ се чека и до 12 дена, граѓаните револтирани: „Во Хрватска закажуваме онлајн и нема гужви“

Државјанка е на Република Северна Македонија, а омажена за државјанин на Хрватска. Дошла денеска во Скопје за подигање документ, но чекаат со...

Избегнат инцидент на етничка основа – свадбари тргнале по невестата, ги пресретнале „Комити“

Тргнале по невестата, но свадбарите Албанци биле пресретнати од навивачката група Комити во населбата Ѓорче Петров. Навивачите гледале кон нив и извикувале...

Веб-страницата „купувам домашно“ неактивна, граѓаните и натаму не можат да ги подигнат ваучерите

Вчера требаше да се објават податоците, но веб-страницата - www.kupuvamdomasno.gov.mk и денеска вон функција. Поради тоа, граѓаните, учениците и студентите сѐ уште...

Kupuvamdomasno.gov.mk „падна“ – граѓаните немаат можност да проверат дали добија ваучер

„Падна“ официјалната страна Kupuvamdomasno.gov.mk и во моментов граѓаните не можат да проверат дали се добитници на платежната картичка за финансиска помош.

ВИДЕО: Еве како изгледаше синоќешното апсење на дилери на дрога во Кичево

Синоќа Министерството за внатрешни работи спроведе акција во која беа уапсени неколку дилери на дрога во Кичево. ТВ21 поседува дел од акцијата...

Domasiedoma.gov.mk е во функција – проверете дали добивте ваучер од 6.000 денари!

Платформата преку која ќе се реализира мерката за ваучери за домашен туризам од страна на Владата официјално е пуштена денеска.

Зоран Заев одговори дали повторно ќе коалицира со ДУИ

Зоран Заев вечерва на прес-конференцијата одговори дали повторно СДСМ ќе коалицира со ДУИ. „За коалицирање треба да ги...