Деск

4564 Posts

Експлозија на гас во Балтимор, урнати неколку куќи, една жена загина

Жена загина во експлозија на гас во Балтимор, неколку лица се повредени, и неколку куќи се уништени. Најмалку пет лица...

Средба Заев – Ахмети во Собранието

Во Собранието попладнево се одржува средба на лидерите на СДСМ Зоран Заев и на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети, како...

109 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 11942, оздравени 422 пациенти – починатo e 1 лицe

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 762 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на ковид-19 во:...

Со верификација на мандатите на пратениците Собранието е конституирано, велат од кабинетот на Пендаровски

Согласно уставните одредби во член 90 став 1 рокот за доделување на мандатот е десет дена од констиуирањето на Собранието. 

Градинките се отвораат од 1-ви септември?!

Утре продолжува состанокот меѓу Комисијата за заразни болести и претставници од Министерството за образование и наука, каде ќе се дискутира во врска...

МВР: Актите за ознаките на полициските униформи треба да се достават до Владата

Објавата на министерот за внатрешни работи Агим Нухиу се однесува на потпишување на актите кои треба да се достават до Владата. Уредбата...

Џафери за ТВ21: Без избран претседател, Собранието не е конституирано

Досегашниот претседател на Собранието Талат Џафери се уште не испратил известување до шефот на државата Стево Пендаровски за формирањето на парламентот со...

Делегација од кабинетот на Претседателот оддаде почит на 8 армиски резервисти загинати кај Љуботенски бачила

Делегација од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, по повод 19-годишнината од загинувањето на осум армиски резервисти кај месноста Љуботенски бачила,...

Продолжуваат разговорите за Комисијата за заразни болести и МОН за започнување на наставата во училиштата

Министерството за здравство информира дека утрово се одржа состанок на Комисијата за заразни болести со претставници на Министерството за образование и наука,...

Заев за ТВ21 по поканата на Ахмети кон албанските лидери: Ова е притисок кон мене, СДСМ и коалицијата „Можеме“

По поканата на Али Ахмети кон албанските лидери за средба, ТВ21 се обрати и до претседателот на СДСМ, Зоран Заев кого го...

Цените на бензините, дизелот и екстралесното масло остануваат исти

Цените на бензините, дизелот и екстралесното масло остануваат исти, а од полноќ за 1,611 отсто ќе биде зголемена цената на Мазутот М-1...

Големи редици во Белград – со денови се чека за ПЦР тест

Во Белград и денеска има непрегледни редови и турканици на граѓани кои чекаат за ПЦР тестирање пред Институтот за вакцини и серуми...