Арбана Ќ. Климента

67 ВЕСТИ

13 деца и една негователка во изолација – министерката Шахпаска вели се е под контрола

Една воспитувачка и 13 деца на претшколска возраст се ставени во изолација, откако беше потврдено дека негувателката од групата е позитивна на...

Желбата на Фисник е да оди на училиште – децата со посебни потреби не можат да ги почитуваат протоколите

И лицата со посебни потреби ќе одат на училиште – ова е последната одлука на Владата со предлог на Комисијата за заразни...

Нов случај на полициско насилство?! Полицаецот од Битола поради бруталното тепање, избркан од работа

На едно друго видео објавено на социјалните мрежи, се гледа како полицијата врши насилство врз еден граѓанин од Скопје. Секторот за внатрешна...

Полициска бруталност во Битола – полицаец со клоци и пендрек истепа битолчанец

Полициски службеник брутално тепа граѓанин во центарот на градот во Битола. На видеото се гледа како полицискиот службеник го удира со пендрек...

Над 80 дуќани во ГТЦ затворени – се издаваат без кирија, сметките „изгор“, дел од нив паушални

Дуќанот се издава или дуќанот се продава, е најчестата налепница на продавниците во Градскиот трговски центар. Поради корона кризата и малата заработка...

Владата ја отвори темата со 5Г со Амбасадата на Кина, реагира Амбасадата на САД во Скопје дека не може да им се верува

Амбасадорот на Република Народна Кина, Џанг Ѕиу, во текот на средбата со првиот вицепремиер на Владата, ја отвори темата за 5Г мрежата...

Датумот ќе го одредат министрите за здравство – разговори за отворање на границите во регионот следната недела!

Северна Македонија заедно со земјите од регионот ќе одлучат за отворање на слободно минување и отворање на границите следната недела, извести министерот...

ДУИ без ниту една жена во извршната власт – интегративците ја признаа грешката, ќе го сменеле пристапот

По критиките дека ДУИ не назначи ниту една жена на чело на 6 ресори, на 30 август Артан Груби од партијата, вети...

Функционерите крадат или заработуваат со пот? – Системска алатка за следење на нивните пари и капитал

Скапи автомобили, луксузни куќи, патувања и платежни картички. Колку чинат функционерите именувани од Владата и на кој начин се обогатуваат? Вицепремиерот задолжен...

Веб-страницата „купувам домашно“ неактивна, граѓаните и натаму не можат да ги подигнат ваучерите

Вчера требаше да се објават податоците, но веб-страницата - www.kupuvamdomasno.gov.mk и денеска вон функција. Поради тоа, граѓаните, учениците и студентите сѐ уште...

Kupuvamdomasno.gov.mk „падна“ – граѓаните немаат можност да проверат дали добија ваучер

„Падна“ официјалната страна Kupuvamdomasno.gov.mk и во моментов граѓаните не можат да проверат дали се добитници на платежната картичка за финансиска помош.

ВИДЕО: Еве како изгледаше синоќешното апсење на дилери на дрога во Кичево

Синоќа Министерството за внатрешни работи спроведе акција во која беа уапсени неколку дилери на дрога во Кичево. ТВ21 поседува дел од акцијата...

Domasiedoma.gov.mk е во функција – проверете дали добивте ваучер од 6.000 денари!

Платформата преку која ќе се реализира мерката за ваучери за домашен туризам од страна на Владата официјално е пуштена денеска.

Зоран Заев одговори дали повторно ќе коалицира со ДУИ

Зоран Заев вечерва на прес-конференцијата одговори дали повторно СДСМ ќе коалицира со ДУИ. „За коалицирање треба да ги...