Алмедина Исмајли

61 Posts

19 години од Рамковниот договор – „Документ во развој, како човековите права“

Годишнината на Рамковниот договор го активираше министерот за Политички систем и односи меѓу заедниците. Садула Дураку на 19-та годишнина на Рамковниот договор...

Дали учениците ќе се вратат во клупите?! – Учебната година зависи од епидемиолошката состојба, но и политиката

И по неколкуте средби меѓу МОН и здравствените експерти, сѐ уште нема конечна одлука за старт на новата учебна година. Судбината на...

Донатори се нудат да го купат лекот за Фљора – не сакаат да ги чекаат процедурите на здравствените институции

Не се знае до каде е анализата за ефикасноста на лекот за 20 годишната Фљора Гаши која страда од цистична фиброза. Од...

Уште 20 дена до учебната година – сѐ уште нема одлука како ќе се одвива наставата

Уште 20 дена до 1 септември, првиот училиштен ден од учебната 2020/21, а МОН се уште не донело одлука на кој начин...

Одлуката за поскапување на струјата ќе остане – МЕПСО: Граѓаните не ги „болат“ парите за интернет, а за струјата реагираат

“Граѓаните не ги болат парите за интернет, а кога станува збор за електричната енергија реагираат. Не треба да се споредува цената на...

Променливо време и следната недела – дождот им ги активираше болестите на возрасните

Постојаните дождови направија бунари низ плоштадот на главниот град. „Првиот дел од август го поминавме со обилни врнежи. Ако...

„Можеби заслужувам да живеам“ – Фљора страда од ретка болест, чека државата да го набави лекот

Има многу соништа и желби. По ништо не се разликува од нејзините врсници. Но, често можете да ја видите на фотографии со...

4 жртви, 200 нови случаи на ковид-19 – Скопје, Тетово и Штип со најмногу заразени

Од 1828 тестирања направени во последните 24 часа, регистрирани се 200 нови случаи на ковид-19. Институтот за јавно здравје информира за 15...

„Стоп за грабежот“ протест против извршители – „Се појавуваат непостоечки долгови од банки“

Се собраа пред Министерството за правда бидејќи сметаат дека државата и државните институции им нанесуваат неправда. Здружението на граѓани „Стоп за грабежот”...

Онлајн настава – високи оцени, помалку знаење – Меѓаши: Родителите сакаат безбедна настава на децата

Родителите сакаат онлајн настава за нивните деца, бидејќи сметаат дека е побезбедна од здравствен аспект. Околу 60% од анкетираните родители се за...

Водата од чешмите полна со кал – жителите на Синичане протестираат и на дожд, во Владата немаше договор

Во куќите во Синичане, наместо вода, од чешмите тече кал. Токму поради тоа жителите од ова село не се откажуваат и продолжуваат...

6 починати, 88 нови случаи, 113 оздравени – опаѓа бројот на заразени и жртви на ковид-19

Продолжува трендот на намалување на новозаразени и починати лица, а се забележува значителен раст на бројот на оздравени споредно со минатата недела,...