Африм Јонузи

73 ВЕСТИ

Една година од ветувањето за училиштето во Идризово – Георгиевски и Царовска заедно, но некоординирани

Ентузијазам и надеж – почувствуваа жителите на населба Идризово пред една година, кога тогашниот министер за образование, Арбр Адеми и тогашните пратеници,...

Средства за дезинфекција со поминат рок – Директорот Стојанов: „Не ги користевме“

Ова е магацинот на Центарот за јавно здравје-Скопје. Водејќи се по фотографиите и видеата кои пристигнаа до редакцијата на...

Трошната колиба ја дели со животните – 36-годишниот Борче живее во влага, без струја и вода

Ова е Борче Грујиќ, живее во населба Пржино – Скопје, а многу ги сака животните и птиците. Денот го поминува грижејќи се...

Двојазичноста вратена во МОН – соопштенијата сега се испраќаат на македонски и албански јазик

Откако имаше промена на министерската позиција во Министерството за образование, соопштенијата се испраќаа само на македонски јазик, сепак по сторијата на ТВ21,...

Дислокација на обложувалниците: Алтернатива и БЕСА со поддршка, СДСМ без коментар

Проблемот со дислокација на обложувалниците се уште не е решен. Иако беа дадени многу ветувања, објектите се уште се во близина на...

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

Мила Царовска е новата министерка за образование и наука. Не помина ниту еден месец од нејзиното доаѓање на чело на овој ресор,...

Објавена платформата за онлајн настава – Заев и Царовска: Ќе го модернизираме образовниот систем

Од октомври вака ќе изгледа еден наставен онлајн час., објаснија  Премиерот Заев и министерката Царовска објаснувајќи ја  платформата за онлајн настава. Учениците...

Активистката Смаиловиќ ја нарече вахабистка – Апасиев на распит, но не се кае! Ќе продолжи да пишува такви статуси на ФБ

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев беше земен на распит од ЈО поради тужби против него за употреба на говор на омраза на...

Протест во Тетово – над 300 работници на ЈКП, шест месеци без платени придонеси

На 300 работници на ЈКП Тетово не им се платени придонесите шест месеци. Поради тоа се одлучија да излезат на протест и...

Веб-страницата „купувам домашно“ неактивна, граѓаните и натаму не можат да ги подигнат ваучерите

Вчера требаше да се објават податоците, но веб-страницата - www.kupuvamdomasno.gov.mk и денеска вон функција. Поради тоа, граѓаните, учениците и студентите сѐ уште...

Kupuvamdomasno.gov.mk „падна“ – граѓаните немаат можност да проверат дали добија ваучер

„Падна“ официјалната страна Kupuvamdomasno.gov.mk и во моментов граѓаните не можат да проверат дали се добитници на платежната картичка за финансиска помош.

ВИДЕО: Еве како изгледаше синоќешното апсење на дилери на дрога во Кичево

Синоќа Министерството за внатрешни работи спроведе акција во која беа уапсени неколку дилери на дрога во Кичево. ТВ21 поседува дел од акцијата...

Domasiedoma.gov.mk е во функција – проверете дали добивте ваучер од 6.000 денари!

Платформата преку која ќе се реализира мерката за ваучери за домашен туризам од страна на Владата официјално е пуштена денеска.

Зоран Заев одговори дали повторно ќе коалицира со ДУИ

Зоран Заев вечерва на прес-конференцијата одговори дали повторно СДСМ ќе коалицира со ДУИ. „За коалицирање треба да ги...