Апасиев: Ми се закануваат мене и на моето семејство

НАШ ПРЕДЛОГ

Протест пред тетовската гимназија, учениците бараат настава со физичко присуство

Средношколците од Тетово денеска излегоа на протест пред Гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“. Нивното барање е наставата да почне...

Побаран притвор за скопјанец поради силување и физички напад

Скопското обвинителство донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице , скопјанец на 55 годишна возраст,...

Димитров на видео-конференциски состанок со еврокомесарот Вархеји и колегите од регионот

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров попладнево учествуваше на работен видео-конференциски состанок со...
-Реклама-

Димитар Апасиев, лидерот на партијата Левица и пратеник во Парламентот, денеска беше на распит откако беа поднесени кривични пријави за говор на омраза преку неговите објави на социјалната мрежа „Фејсбук“.

Тој истакна дека после неговите објави, добивал закани за него и неговото семејство, но рече дека тоа нема да го поколеба повторно да објавува, затоа што се држи до практиката на Европскиот суд за човекови права.

- Реклама -

Тања Милевска и Мерсиха Смаиловиќ од Хелсиншки комитет, поднесоа кривични против Апасиев, а тој најави кривични против нив.

Апасиев денеска беше на распит во Обвинителството за објавата на Фејсбук – „Сите ќе ве стреламе“, веднаш по изборите, откако се дозна дека Левица ќе има два пратеника во парламентот.

ВЕСТИ ВО 19:30

#21LiveNews

#21LiveNews 19:30 Вести на македонски јазик | 01.10.2020

Posted by TV21 on Thursday, October 1, 2020

ВМРО-ДПМНЕ повторно на протест во сабота

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на својот Фејсбук профил најави повторно протест. Протестот е закажан за во сабота...

Од огнено оружје повреден 16-годишник, приведен негов врсник

МВР соопшти дека вчера околу 16 часот се случил инцидент, откако 16-годишник бил повреден и пренесен на скопските Клиники, а како осомничен...

Филипче: Учениците, родителите и наставниците да ги почитуваат пропишаните мерки за безбедна учебна година

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче денеска во видео обраќање се обрати до родителите, учениците и образовните работници по повод почетокот...

Побаран притвор за скопјанец поради силување и физички напад

Скопското обвинителство донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице , скопјанец на 55 годишна возраст, поради основано сомнение дека го...

ВМРО-ДПМНЕ: Инпичмент на Пендаровски?! – Заев: Мицкоски трчаше пред мене и бараше вонредна состојба

ВМРО-ДПМНЕ се однесува неодговорно и несериозно со нивната одлука да не ги поддржи одлуките за вонредна состојба што претходно ги донесе претседателот...