Ангеловска и Брнз онлајн разговараа за економската ситуација во земјава во услови на Ковид-19 кризата

НАШ ПРЕДЛОГ

Ајет е една година без пасош – нашите државјани во Словенија останале без документи

Неколкумина наши државјани кои живеат во Словенија останале без пасоши. Еден од нив  е Ајет Зеќири. Тој...

Многу жалби доставени до Омбудсманот – кичевските административци без решенија, се жалат од пензинскиот фонд

Граѓаните кои не успеваат да завршат работа во државните институциите, се обраќаат во канцеларијата на Народниот правобранител.

Има начелен договор помеѓу Заев-Ахмети – проблем сѐ уште претставува премиер Албанец

Пред повеќе од една недела лидерите на СДСМ, Зоран Заев и  ДУИ, Али Ахмети ги почна преговорите...

 Министерката за финансии Нина Ангеловска оствари онлајн средба со амбасадорката на САД во земјава Кејт Брнз со која разговараше за актуелните случувања во економијата и справувањето со последиците од КОВИД -19, како и за идните иницијативи на САД за помош и поддршка на приватниот сектор и јакнењето на граѓанското општество.

- Реклама -

На состанокот, како што соопшти Министерството за финансии, Ангеловска информирала и за тековната состојба на економијата и соочувањето со КОВИД -19 кризата. Таа посочила дека земјата веќе ги реализира двата сета антикризни мерки за кои има голем интерес, како и дека во подготовка е нов сет  мерки, кои ќе бидат дизјанирани во насока на поддршка на стопанството во периодот на опоравување.  

- Реклама -

Од двете страни е афирмирано долгорочното пријателство меѓу двете земји и поддршката што САД ја дава на земјава во сите сфери на нејзиниот развој.

- Реклама -
- Реклама -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Многу жалби доставени до Омбудсманот – кичевските административци без решенија, се жалат од пензинскиот фонд

Граѓаните кои не успеваат да завршат работа во државните институциите, се обраќаат во канцеларијата на Народниот правобранител. Во канцеларијата...

Има начелен договор помеѓу Заев-Ахмети – проблем сѐ уште претставува премиер Албанец

Пред повеќе од една недела лидерите на СДСМ, Зоран Заев и  ДУИ, Али Ахмети ги почна преговорите за коалиција. Не е кажано...

До трето одделение во клупи, другите онлајн – ЕУ Клик: Коронавирусот и образованието

Првачињата, учениците од второ и трето оделение ќе седанат во училишните клупи, а пак другите ќе следат онлајн настава од дома. Ова...

Кредитите ќе мора да се вратат – фирмите ќе бидат обесштетени, ако има пари од стечајот

Граѓните дефинитивно ќе треба да ги вратат кредитите земени преку Еуростандард банка, иако допрва ќе треба да се утврди на кој начин...