Американскиот кошаркар Џо Фурстингер нов центар во Гостивар

Американскиот кошаркар Џо Фурстингер ќе ја засили екипата на Гостивар, откако претходно биле договорени условите за едногодишна соработка.

За 22-годишниот кошаркар ова е прво искуство во Европа, а претходно настапуваше во Унивезитетската лига на САД за тимот на Њу Мексико.

Фурстингер е висок 206 сантиметри и игра на позицијата центар. Минатата сезона во просек постигна по 10,4 поени и 6,8 скокови по натпревар.

Ова е втор американски кошаркар кој ќе игра за Гостивар следната сезона, откако претходно беше потвдено и доаѓањето на Карим Канти во клубот.

©TV21.TV Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира!