Албанија: Околу 500 затвореници добија привремени дозволи за излез поради Ковид-19

НАШ ПРЕДЛОГ

Регистрирани 141 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 12653, оздравени 93 пациенти – починати 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2006 тестирања, а регистрирани се 141...

Украдени над 200 тони пченица во Битола

На 13.08.2020 во 14.00 часот во СВР Битола, Д.К.(48) од Битола пријавил дека во периодот од 25.07.2020...

Силно невреме во Мостар

Во попладневните часови Мостар е погоден од силно невреме, а голема количина дожд и силен ветер им...

 Во Албанија во тек е ослободувањето на осудените лица кои добија привремени тримесечни дозволи поради ситуацијата создаде од Ковид-19.

- Реклама -

Во сите затвори ова право што со одлука го овозможи Владата го оствариле 494 осудени лица од 600 колку што аплицирале.

- Реклама -

За ваква дозвола можеше да аплицираат затвореници на кои им останале три години или помалку од затворската казна, како и на оние кои од затворската казна им е остале уште пет години но да се на над 60-годишна возраст или се хронично болни. Сите тие не треба да бидат осудувани за тешки кривични дела од висок ризик.

- Реклама -

Затворенците кои добиле ваква дозвола не може да излезат од затвроските врати доколку членовите од семејството не потпишат согласност дека го примаат дома.

Според Топ чанел регистриран е прво заразен од коронаврус во еден од затворите во земјата. Станува збор за правник кој работи во затворот во Рогожина а живее во Тирана. Исто така во домашна изолацја се и четворица други вработени во затворот, од кој тримесечна дозвола добиле 150 од вкупно 306 затвореници.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Украдени над 200 тони пченица во Битола

На 13.08.2020 во 14.00 часот во СВР Битола, Д.К.(48) од Битола пријавил дека во периодот од 25.07.2020 до 13.08.2020, од парцели сопственост...

Силно невреме во Мостар

Во попладневните часови Мостар е погоден од силно невреме, а голема количина дожд и силен ветер им создадоа проблеми на жителите на...

Гужва на грчката граница – над 1.000 автомобили во колона долга 20 километри (ВИДЕО)

Над 1.000 граѓани од Албанија кои работат во Грција денеска беа заглавени во гужва на границата пробувајќи да влезат пред најавените мерки...

Продолжуваат консултациите за коалициски договор помеѓу СДСМ и Коалицијата “Можеме” и ДУИ

СДСМ преку соопштение денеска информира дека продолжуваат интензивните консултации и работата на ниво на генерални секретари викендот за коалициски договор помеѓу СДСМ...