Акција на МВР во Кумановско, најдени 28 мигранти во две одделни акции во Лојане и Ваксинце, приведени три лица

НАШ ПРЕДЛОГ

Грција воведува ПОЛИЦИСКИ ЧАС во региони кои се жаришта на коронавирус!

Грчкиот премиер Мицотакис денеска објави дека полицискиот час ќе биде воведен од 00,30 до 5,00 часот наутро...

Трамп и Бајден се среќаваат на последната дебата

Претседателот Доналд Трамп влегува во последната претседателска дебата вечерва и има потреба од големо раздвижување што ќе...

Милан со убедлива победа против Селтик на стартот во Лигата на Европа

Милан го започна своето учество во Лигата на Европа со престижна победа, откако како гостин го совлада...

МВР денеска соопшти дека во раните утрински часови денеска во одделни акции во кумановските села Ваксинце и Лојане, биле најдени 28 мигранти од Бангладеш, Пакистан и Авганистан.

„Во раните утрински часови, од страна на регионалниот центар за гранични работи Север, и полициски службеници од Куманово, а по претходно издадена наредба од Основен суд Куманово, бил извршен претрес во две ккуќи во селата Лојане и Ваксинце поради основано сомнение за сторено кривично дело криумчарење мигранти.

При извршениот претрес во Ваксинце, пронајдени се 10 мигранти од Бангладеш, две лица се приведени.

Во Лојане при претрес на дом на А.А. кој е надвор од земјата, биле најдени вкупно 18 лица мигранти, од кои 16 од Пакистан, 2 од Авганистан, од кои четири малолетни лица. Приведено е едно лице во врска со овој случај.

Приведени лица ќе бидат изведени пред Суд, а мигрантите ќе бидат префрлени во прифатниот центар Гевгелија.“, рече Сузана Праниќ Талевска.

Бројот на постари луѓе кои добиваат коронавирус во Европа повторно се зголемува

Европа е длабоко во вториот бран на епидемија на коронавирус и почнува да се појавува особено загрижувачки тренд: Повеќе стари лица се...

Марковски: Шведска со денови има 0 заразени – следна сезона нема да имаат проблеми, си ја зачуваа и економијата

Шведска ја посочи како добар пример во битката со коронавирусот професорот Вело Марковски во вечерашното гостување на „Клик Плус“ на ТВ21.

532 лица во болница се лекуваат од коронавирус, 4 на респиратор – во „Козле“ 7 деца и 5 мајки

Четири лица од вкупно 532 хоспитализирани низ болниците во Македонија се наоѓаат на респиратор. Пациентите се наоѓаат во Градската општа болница „8-ми...

Марковски: PCR тестовите за коронавирус се голема грешка

Вело Марковски гостува вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21. Тој смета дека овие ПЦР тест кои се бараат за да се оди...

Марковски: Ќе биде многу лошо ако сите инфекции ги ставаме во ковид кошот

Проф. д-р Вело Марковски вечерва е гостин во „Клик Плус“ на ТВ21, каде што дебатираме за коронавирусот, и за тоа какви решенија...