Ајет е една година без пасош – нашите државјани во Словенија останале без документи

НАШ ПРЕДЛОГ

Пановски: Дел од мерките на почетокот беа нелогични, пример носењето на ракавици

Проф. д-р Никола Пановски во „Клик Плус“ на ТВ21 вечерва рече дека и денеска не му се...

„Вирусот го губеше својот интензитет, сега се наоѓаме во пик!“, рече Мехмедовиќ во „Click Plus”

Доктор Злате Мехмедовиќ во „Клик Плус“ смета дека сега е пикот на вирусот, но дека нема толку...

Мехмедовиќ: Неколку месеци броиме константна бројка на заразени од коронавирус

„Последните неколку месеци наназад, броиме една константна бројка на новозаболени, и релативно ниска бројка на критично болни...
-Реклама-

Неколкумина наши државјани кои живеат во Словенија останале без пасоши. Еден од нив  е Ајет Зеќири. Тој вели дека за нов пасош се фотографирал во ноември минатата година во Амбасадата на РСМ во Словенија, но се уште не ја добил патната исправа.

„Аплицирав за пасош минатата година. Рокот на мојот пасош истече на 25 август. Се јавив во Амбасада и ми рекоа да чекам додека да дојде лицето кое фотографира. Чекав, рокот беше 27 ноември 2019.Чекав неколку месеци за да се фотографирам, потоа ми рекоа дека треба да чекам околу 3-4 месеци. Според нив пасошот требаше да стигне во мај или април“, посочи Ајет Зеќири.

- Реклама -

Ајет поради тоа што нема пасош, не може да ја подигне платата од банка. Не му одговара да дојде во Македонија поради 14 дневниот карантин, бидејќи не му даваат толку одмор од работа.

„Со оглед на тоа дека сум државјанин на Македонија, банката ми бара валиден пасош за да може да го продолжи договорот, бидејќи веќе 10 години сум клиент на оваа банка. Кога одам на шалтер ми бараат пасош“, посочи Ајет Зеќири.

- Реклама -

Прашавме во Амбасадата на РСМ во Словенија во врска со овој проблем. Не ни одговорија, туку ни рекоа дека надлежен орган, како што е МНР, ќе даде објаснување.

Ниту МНР не ни даде јасен одговор. Од таму велат дека проблемите со документите се предизвикани од пандемијата. Од МНР додаваат дека нашите државјани со дозвола за патување, можеле да дојдат во РСМ до 31 јули.

- Реклама -

„Владата донесе Одлука со што валидноста на истечените пасоши е продолжена до 31 јули 2020 година. Од страна на Министерството за надворешни работи, дадени се инструкции до дипломатско-конзуларните претставништва да издаваат Потврди на нашите државјани за продолжениот период на важноста на истечените пасоши, по потреба во итна постапка да се издаваат Патни листови, како би можеле нашите државјани да допатуваат во својата матична држава и да аплицираат за пасош“, велат од Министерството за надворешни работи.

Ајет вели дека 27 ноември бил последниот термин за фотографирање, и дека потоа немало веќе термини. Има и други лица кои чекаат, вели Ајети. Имаат група на социјалните мрежи, наши државјани кои живеат во Словенија и каде разменуваат информации.

Од МВР немаат одговор зошто пасошите се уште не се готови. Не се знае кога нашите државјани ќе ги земаат пасошите, нешто што претставува нивно легитимно право и нешто што им предизвика проблеми во државите каде живеат.

ВЕСТИ ВО 19:30

#21LiveNews

#21LiveNews 19:30 Вести на македонски јазик | 01.10.2020

Posted by TV21 on Thursday, October 1, 2020

Ниту училиште, ниту паралелка на албански јазик – градоначалникот Георгиевски го прекрши потпишаниот договор

Ова е потпишаниот договор меѓу жителите и градоначалникот на Гази Баба, како решение за учениците од Идризово. Во член 5 од овој...

Протест пред тетовската гимназија, учениците бараат настава со физичко присуство

Средношколците од Тетово денеска излегоа на протест пред Гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“. Нивното барање е наставата да почне со физичко присуство. Велат дека...

Регистрирани 162 нови случаи на ковид 19 – оздравени 109 пациенти, починати 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1350 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на ковид-19 во:...

Заев и Царовска на првиот училиштен ден во „Коменски“

Премиерот Зоран Заев и министерката за образование и наука Мила Царовска по повод почетокот на учебната 2020/2021 година ќе се обратат во...

В недела по 16-ти пат Скопски маратон

Во вчерашната емисија „Урбан таг“ гостинка во студиото Гордана Кузмановска Николовска, дел од организацијата на Скопскиот маратон кој треба да се случи...