Ахмети ги покани на маса албанските партии – Заев: Ова е притисок од ДУИ за позицијата премиер

НАШ ПРЕДЛОГ

Државен завод за ревизија: Дел од надоместоците на СЈО биле незаконски исплатени во износ од 4,6 милиони евра

Државниот завод за ревизија констатирал дека во Специјалното јавно обвинителство износот на исплатените додатоци за 2015 година го надминува...

Приведен маж од гостиварско по потерница за затворска казна од шест години

На 29.09.2020 полициски службеници од Одделението за крим полиција го приведоа С.А. (34) од с.Ломница, кој со...

Утре Дебар и Центар Жупа седум часа без вода

Општините Дебар и Центар Жупа, кои со вода за пиење се снабдуваат од водоводот Росоки-Дебар, утре, (30...
-Реклама-

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети ги покани на средба четворицата претседатели на албанските парламентарни партии, на Алтернатива, Африм Гаши, на Движење Беса, Биљал Касами, на АА, Зијадин Села и на ДПА, Мендух Тачи.

Ахмети заедничката маса ја повикува за на 13 август, на годишнината од Рамковниот договор. Во соопштението до медиумите не се откриваат детали за што ќе се зборува на оваа средба. За ТВ21 портпаролот на ДУИ, Бујар Османи рече дека ќе се зборува за прашањето за премиер Албанец.

- Реклама -

„Ќе се разговара за важни државни национални теми кои бараат заеднички став на парламентарните албански партии на власт и тие во опозиција како што се изборот на г. Зибери за премиер како неполитички албански кандидат поддржан од ДУИ, за Рамковниот договор, за Преспанскиот договор, Договорот со Бугарија, преговорите со ЕУ кои бараат вметнување на цел политички спектар во Парламентот за усвојување на законите во функција на усогласување со ЕУ“, вели Бујар Османи.

Оваа покана на Ахмети албанските лидери следи откако лидерот на Интегративците и официјално ги започна преговорите за формирање влада со лидерот на СДСМ, Зоран Заев кој ја предводи коалицијата Можеме, чиј дел е и Движење Беса. Заев за ТВ21 рече дека повикот на Ахмети за заедничка маса го гледа како притисок врз него и коалицијата.

- Реклама -

ТВ21:Дали ова го гледате како притисок за идејата за премиер Албанец и дали доколку има било каков договор меѓу овие партии, би влијаело во формирањето на вашето мнозинство?

 Заев: Да, го гледам ова како притисок врз мене, СДСМ и коалицијата Можеме, за премиер по предлог на ДУИ. А за второто прашање  е прерано да кажам било каков коментар.

- Реклама -

Од Движење Беса партнер на коалицијата Можеме, велат дека ја добиле поканата, а одлука за учество се уште немаат. Генералниот секретар на Беса, Арјанит Хоџа за ТВ21 рече дека “утре ќе имаат состанок на Централното раководство и потоа ќе имаат соопштение до медиумите.

Сега за сега без став се и коалиционите партнери Сега е време, АА и Алтернатва кои најавуваат дека одлука ќе донесат вечерва.

„Заедничката маса на албанските парламентарни партии требаше да се свика кога се правеа уставни измени. Ние уште тогаш баравме да се свика таква маса за заедничкиот интерес на Албанците во РСМ. За нас повторно е многу важен статусот на Албанците во РСМ, затоа до крај на денот ќе донесем одлука заедно АА-ААА како коалиција, дали вреди да се седне на маса со албанските парламентарни апртии“, посочи Арбен Таравари.

„Вечерва најтесното партиско раководство има состанок и ќе донесе одлука за поканата. За тоа ќе се координираме и со коалициониот партнер“, додаде Скендер Реџепи.

Побаравме став и од ДПА, но одговор не добивме.  

Трамп негира дека за потпретседател сакал да ја стави неговата ќерка Иванка

Американскиот претседател Доналд Трамп ги нарече смешни извештаите за тоа дека на изборите во 2016 година разгледувал можност неговата ќерка Иванка да...

Извештај на ИЈЗ за период 21-27.09.2020: Намалување на бројот на новозаболени и починати лица, зголемување на бројот на оздравени

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 21 до 27 септември...

Нивото на радијација на Месечината е алармантно високо

Новите истражувања посочуваат дека астронаутите кои ќе патуваат на Месечината како дел од мисијата Артемис на американската вселенска агенција НАСА во 2024...

Индиец со фалсификуван пасош и Полјак со оружје сакале да поминат од албанска на македонска територија

Граничната полиција на преминот Ќафасан на албанско – македонската граница кај Струга, привела државјанин на Индија откако тој се обидел да ја...

Потпишан етичкиот Кодекс – членовите на Владата и функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На отчетно, одговорно, транспарентно и чесно работење денеска и официјално се обврзаа членовите на Владата, потпишувајќи го етичкиот Кодекс донесен на 22...