АА-ААА не исклучува Влада со ДУИ – ДУИ со 5 столба за преговори со албанските партии

НАШ ПРЕДЛОГ

Во поплавите и невремето на грчкиот остров Евија загинаа две лица

Во силното невреме со обилен дожд што го зафати грчкиот остров Евија и предизвика поплави, во два...

Светските лидери денеска одлучуваат за помош за Либан

На иницијатива на францускиот претседател Емануел Макрон и ОН, светските лидери ќе одлучат денеска, на петтиот ден...

Казнети 423 лица за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија по однос на мерката за неносење...

Коалицијата Алијанса/Алтернатива не ја исклучува можноста да седне на маса и да преговара и со ДУИ. Шефик Дураку од оваа коалиција вели дека имаат контакти со сите политички партии, но сепак признава дека влада со ДУИ ќе биде многу тешко.

- Реклама -

„Што се однесува до вашето прашање дали ќе седнеме со ДУИ на маса за да разговараме, ние сме сериозна политичка партија, коалиција која освои голем број гласови, имаме 12 мандати и не смееме да се однесуваме неодговорно во овој случај. Ова значи да не исклучиме никого, контактите со сите политички партии беа и продолжуваат, нормално, нема ништо ново или ексклузивно што може да кажеме. Ние сме дел од процесот и продолжуваме да бидеме, што се однесува до формирањето влада тоа е работа на мандатарот, тој што ќе добие мандат сигурно ќе одлучи со кого ќе разговара“, истакна Шериф Дураку.

- Реклама -

Од друга страна Бујар Османи од ДУИ ја поздрави оваа иницијатива и ги кажа 5 главни столба за преговори со албанските партии.

- Реклама -

„Многу е важно да се согласиме за оваа албанска платформа во политичката трка која треба да биде постојана за албанската политика:

1.На изборите не се тркаме со повеќе од две листи. 2. Партијата која ќе добие глас повеќе зборува во име на Албанците во другите општини. 3. Партиите и пратениците кои имаат глас помалку, даваат поддршка на првата партија која за стратешките линии ќе зборуваат во името на сите пратеници Албанци,  а за дневно политички прашања ќе биде главен коректор. 4. Пратениците на партиите кои не победиле не водат разговори на страна за да ги ослабнат преговарачките позиции на победничката партија (како во 2006). 5. Можност за соработки во разни форми во интерес на граѓаните меѓу албанските политички партии“, истакна Бујар Османи.

За време на предизборната кампања ДУИ и коалицијата АА-ААА имаа силни разлики во однос на идејата за премиер Албанец, не за да се спротивстават на идејата туку за да подвлечат дека оваа идеја на ДУИ е само за да привлече повеќе гласови. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети ги покани албанските партии на заедничка средба за да се координираат што по добивањето на 32 мандати од албанските политики партии.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Светските лидери денеска одлучуваат за помош за Либан

На иницијатива на францускиот претседател Емануел Макрон и ОН, светските лидери ќе одлучат денеска, на петтиот ден по катастрофалната експлозија во Бејрут,...

Казнети 423 лица за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани...

Клиниката за неврологија изготви „Водич за справување со невролошки заболувања во услови на Ковид-19 пандемија“

Универзитетската клиника за неврологија изготви Водич за справување со невролошки заболувања во услови на КОВИД-19, соопшти Министерството за здравство.

До утре туристичките агенции може да се регистрираат на платформата „Дома си е дома“ за работа со ваучери

Лиценцираните туристички агенции кои сакаат да работат со ваучери за туризам, до утре, 10 август, може дополнително да се регистрираат на платформата...