ЕПИ: Проблеми во меѓуетничкото инегрирано образование

Додека образованието не се поставува како столб, нема да има интегритет во ова општество, сметаат од Институтот за европска политика, кој преку две групи спроведе истражување и детектира голем број на проблеми во областа на образованието.

Директорката на оваа институција, Малинка Ристевска Јорданова рече дека во интегрираното образование е забележена голема централизација.

Горан Јанев од Институтot за социолошки и политичко – правни истражувања, изјави дека тие нудат заеднички пристап за  зближување и заедничко решавање на проблемите како една заедница.

Адмир Брава од Институтот за истражување на политики и добро владеење, вели дека промените треба да бидат институционални. Тој зборуваше за еден од проблемите со коj се соочил во текот на истражувањето.

Експертите велат дека образованието паднало на многу ниско ниво и дека токму овие истражувања се анализа на големите проблеми со кои се соочуваме и се присутни во секоја сфера.

Арменд Мурсели

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

ТВ21 АНКЕТА

Колку сте задоволни од услугите на лизинг компаниите?

View Results

Loading ... Loading ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here