Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи промена на Уставот и недостоинствено решение за името

1387
0
АКЦИЈА

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва во во емисијата „Отворено“ на ТВ24 изјави дека неговата партија нема да поддржи промена на Уставот со цел промена на уставното име ниту, пак, ќе поддржи недостоинствено решение за спорот со името. А доколку дојде до взаемно прифатливо решение, тоа треба да биде ставено на референдум. Сепак, Мицкоски не одговори кое решение е прифатливо за неговата партија.

Исто така, Мицковски рече дека за девет месеци Владата реализираше очајно ниски 42% од планот 3-6-9 за пристап во ЕУ.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР