Најмалку осум загинати и над 50 повредени во пожар во Португалија

383
0
АКЦИЈА

Најмалку осуммина загинаа а над педесетина се повредени во експлозија и пожар во зграда во северна Португалија.

Инцидентот се случи вчера вечер во градот Тондела, околу 250 километри северно од Лисабон.

„Во зградата се одржувал турнир во популарната португалска игра со карти „суеци“, на кој учествувале над 70 луѓе. Пожарот избил во просторија во повисоките катови на зградата, а причината била експлозија на печка на дрва“, изјавил Пауло Сантос, началник за цивилна заштита.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР