УНИЦЕФ: Јемен ќе остане без гориво и вакцини за еден месец

370
0
АКЦИЈА

Портпаролката на Детскиот фонд на ОН (УНИЦЕФ) во Јемен, Маритксел Релањо, денеска предупреди дека резервите на гориво во Јемен ќе траат до крајот на ноември и  залихите на вакцини ќе бидат исцрпени за еден месец, ако воената коалиција предводена од Саудиска Арабија не дозволи да се достави хуманитарна помош на пристаништето Ал Худаиду и аеродромот во Сана.

Во телефонскиот разговор со новинарите во Женева, Релањо рече дека цените на горивото се зголемиле за 60 отсто.

Таа изрази загриженост поради можното појавување епидемија на заразната болест дифтерија и недостиг на храна поради затворањето на пристаништето. 

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР