Филип Петровски на распит во ОЈО

658
0
АКЦИЈА

Директорот на Архивот на Република Македонија Филип Петровски беше на распит во Јавното обвинителство. Петровски се товари дека предизвикал општа опасност и загрозување на националните и верски права преку објава на социјалната мрежа Твитер.

Распитот е по барање на Хелсиншкиот комитет, а пријавата ја поднесе МВР во времето кога со него раководеше Оливер Спасовски од СДСМ.

– Денеска бев да дадам исказ по пријава која е поднесена од Уранија Пировска од непостоечкиот Хелсиншки комитет на светско ниво. Од една невладина организација, која го злоупотребува старото име кое некогаш постоело, а се злоупотребува со цел за да се креира јавно мислење какво што и одговара на крајната левица, либералите кои се спротивставуваат на секое спротивставено мислење, на секој спротивен политички став и идеологија, спонзорирана од странство и од Сорос. Практично за еден твит кој што сум го објавил пред изборите тие прават случај – рече Петровски, додавајќи ова е втор преседан во Европа, односно ддека прв случај е твитот на поранешниот словенечки премиер Јанез Јанша.

Според Петровски, левицата се обидува за себе да ја задржаи оваа социјална мрежа, бидејќи на неа има нивни платеници кои твитаат разни гадости.

Превземено од pozitiv.mk

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР