Врачување на наградите „Оскар“ – Дали „Ла Ла Ленд“ ќе биде апсолутен победник?

484
0
АКЦИЈА

89-та церемонија на врачување на наградите “Оскар” ќе се одржи во Лос Анџелес вечерва. Стотици уметници ќе се соберат на едно место во очекување на најголемата награда во филмската индустрија. Водител ќе биде популарниот ТВ водител и комичар, Џими Кимел.

Аналитичарите предвидуваат оваа церемонија да е најполитизираната во историјата на наградите на Американската филмска академија. Се очекува најмногу статуетки да грабне мјузиклот “Ла Ла Ленд”, кој има цели 14 номинации.

Настанот во живо ќе можат да го гледаат жителите на 225 земји од целиот свет.

Еве и кои се номинираните:

Најдобар филм

“Прв контакт” (Arrival); “Прегради” (Fences); “Приговор по совест” (Hacksaw Ridge); “По секоја цена” (Hell or High Water); “Скриени броеви” (Hidden Figures);”Ла Ла Ленд”;”Лав” (Lion); “Манчестер крај морето” (Manchester by the Sea); “Месечева светлина” (Moonlight).

Најдобар режисер

Денис Вилнев “Пристигнување”; Мел Гибсон, “Приговор по совест”; Демијан Чазел, “Ла Ла Ленд”; Кенет Лонерган, “Манчестер од морето”; Бари Џенкинс, “Месечева светлина”.

Најдобар актер

Кејси Афлек, “Манчестер од морето” ; Ендру Гарфилд, “Приговор по совест”; Рајан Гослинг, “Ла Ла Ленд” ; Виго Мортенсен, “Капетан фантастика”; Дензел Вашингтон, “Прегради”.

Најдобра актерка

Изабел Јупер “Таа”; Рут Нега “Сака”; Натали Портман, “Џеки”; Ема Стоун, “Ла Ла Ленд”; Мерил Стрип, “Фиренца Фостер Џенкинс”

Најдобар спореден актер

Махершала Али, “Месечината” ; Џеф Бриџис, “По секоја цена”; Лукас Хеџис “Манчестер крај морето”; Дев Пател, “Лав”; Мајкл Шенон, “Ноќните животни”

Најдобра споредна актерка

Виола Дејвис, “Прегради”; Наоми Харис, “Месечината”; Никол Кидман, “Лав”; Октава Спенсер, “Скриени броеви”; Мишел Вилијамс, “Манчестер крај морето”

Најдобар странски филм:

“Човек на име Уве”, Шведска; “Мојата земја”, Данска ;”Продавачот”, Иран: “Танна”, Австралија ;”Тони Ердман”, Германија

Најдобра анимација

“Кубо и патот на самураите”: “Моана” ;”Животот како тиквичка” ;”Црвената желка”; “Зоотрополис”

Најдобар документарен филм

“Оган во морето”; “Јас не сум твојот црнец”; “Животот, анимиран “; “Произведено во Америка”; “13”

Најдобро оригинално сценарио

“По секоја цена” – Тејлор Шеридон; “Ла Ла Ленд” – Дамјан Чазел ;”Омар” – Јоргос Лантимос и Ефтимис Филипу ;”Манчестер крај морето” – Кенет Лонерган; “Жените на 20 век” – Мајк Мајлс

Најдобро адаптирано сценарио

“Пристигнување” – Ерик Хајсерер; “Прегради” – Огаст Вилсон ;”Скриени броеви” – Алисон Шредер и Теодор Мелфи ;”Лав” – Лука Дејвис; “Месечината” – Бари Џенкинс и Тејрол Алвин Маккрејни

Најдобра кинематографија:

“Пристигнување” – Брадфорд Јунг ;”Ла Ла Ленд” – Линус Сандгрен ;”Лав” – Грег Фрејзер ;”Месечината” – Џејмс Лакстон ;”Тишина” – Родриго Прието

Најдобра оригинална песна:

“Аudition” од “Ла Ла Ленд” ;”Can not Stop the Feeling!” од “Тролчиња”; “City of Stars” од “Ла Ла Ленд”; “The Empty Chair” од “Историјата на Џејмс Фоли” ;”How Far I’ll Go” од “Моана”

Најдобри визуелни ефекти:

“Диуотер Хоризон”; “Доктор Стрејнџ”; “Книга за џунглата”; “Кубо и патот на самураите”; “Rogue One: Историја од Војна на ѕвездите”

Краткометражен анимиран филм

“Слепиот Вајша” (Blind Vaysha); “Позајмено време” (Borrowed Time); “Круши, јаболковина и цигари” (Pear Cider and Cigarettes); “Бисер” (Pearl); “Пајпер” (Piper).

„Оскар“ се најпознатите и најпрестижните филмски награди во светот.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР