Duster_728x90

0

Со многу песна и во весела атмосфера, денеска навивачите на Глазгов Ренџерс го најавија нивното присуство на утрешниот меч на националната арена „Филип Втори“.

Ечеше денеска центарот на Скопје од навивачките песни на најверните фанови на шкотскиот гигант, а еден од навивачите излезе со интересен коментар.

„Шкупи има еден лев крилен фудбалер, црномурест фудбалер, мислам дека носи  17 број на дрес. Тој е добар играч, може да дојде во Глазгов“, вели еден од фановите на Ренџерс.

0

 

 

Членовите на навивачката група „Комити“ кои беа приведени во јуни пред Собранието, за време на протестите против договорот со Грција за промена на името, во полициска станица изјавиле дека руски бизнисмени им дале пари за да излезат на улица. Ова го тврди премиерот Заев, повикувајќи се на извештаите кои ги добивал за нивните искази во полициска станица.

Претходно, во интервју за „Баздиф Њуз“, премиерот изјави дека проруски грчки бизнисмени им плаќале на македонски граѓани од 13 до 21 000 долари за да предизвикаат насилни протести пред да се одржи клучниот референдум. ТВ21 се обрати до руската Амбасада во Скопје во однос на овие обвинувања, но и покрај нашиот обид да добиеме став, сепак руските претставници останаа воздржани. Единствата реакција е онаа објавена на Твитер налогот на руската амбасада во Скопје.

„Изјавата на Зоран Заев ја сметаме за политички неодговорна. Таа изјава ја става под знак прашалник искреноста на заложите на Владата на Република Македонија за градење добри односи со Русија. Со жалење констатираме дека русофобијата сѐ повеќе станува алатка во надворешната, а и во внатрешната политика“, велат од руската амбасада.

Пред еден месец, веднаш по постигнувањето на Договорот меѓу Скопје и Атина, навивачката група „Комити“, организираше протест против промената на уставното името на Македонија. Пред зградата на законодавниот дом, полицијата употреби солзавец за да ја растера толпата демонстранти. По протестот, неколку лица беа уапсени.

Аднан Ќаили

0

 

 

Премиерот Зоран Заев во текот на оваа недела очекува да биде постигнат договор меѓу политичките партии за финализирање на процесот за одредување на датумот и карактерот на референдумот.

Тој не ја исклучува можноста од предвремени парламентарни избори, што би гранатирало успешен референдум. Сепак, барањата на опозицијата за техничка Влада, како што вели, треба да бидат поткрепени со аргументи.

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, не дадоа одговор на прашањето дали ќе ги повикуваат нивните симпатизери да излезат или да го бојкотираат референдумот, со образложение дека се уште е рано за такви повици.

Портпаролот на партијата, Наум Стоилковски, вели дека сѐ уште не се знае дали ќе има референдум, бидејќи има многу други прашања кои треба да се затворат. Вели дека Договорот со Грција е на штета на националниот идентитет на Македонија.

Претседателот на партијата, Христијан Мицкоски, од синоќешната трибина во Кавадарци побара предвремени парламентарни избори.

Инаку, утре во Скопје ќе допатува еврокомесарот Јоханес Хан, со цел отпочнување на т.н. скрининг процес со домашните власти, за отпочнување на пристапните преговорите за членство во Европската унија.

Аднан Ќаили

0

Управувањето со отпадот ќе се врши преку 7 регионални депонии кои наскоро треба да се изградат, но не станува збор за стандардни депонии, туку за регионални центри во кои ќе се прави селекција и обработка на отпадот. Дел од отпадот ќе се дислоцира, а дел ќе се рециклира. Само 20 до 25 проценти од отпадот ќе завршува во депонија, вели Ана Мазневска, раководител на секторот за менаџирање со отпад при Министерството за животна средина.

За регионот на Скопје веќе има договор за јавно-приватно партнерство, а за депониите во Свети Николе и Полог, владата обезбедила средства преку ИПА фондовите и швајцарската влада. Мазнева вели дека документацијата е подготвена и се бараат фирми кои ќе ги градат депониите. Откако ќе се изградат, тие ќе им бидат препуштени на општините да менаџираат со нив преку заедничко меѓу-регионално јавно претпријатие. Сепак, во останатите 4 депонии ситуацијата  ќе биде поинаква.

Огласот за концесија се очекува да биде објавен до крајот на годината. Сепак, иако се направени студии и се предвидува депониите да бидат добро изолирани за да не ја загадуваат животната средина, најмногу реакции има од општина Росоман и Дебарца. Според жителите поради лошите искуства од минатото, тие не сакаат депонија во областа каде што живеат. Градоначалникот на општина Росоман, Бранко Јанев, во телефонски разговор ни кажа дека тој не е против изградбата на регионалната депонија, но додаде дека ќе се одржи јавна дебата за да се слушне мислењето на граѓаните кои според него, не се доволно информирани за депонијата.

Јанев изјави дека јавната дебата најверојатно ќе се одржи пред крајот на летото, а потоа општинскиот совет ќе одлучи да и ги предаде надлежностите на владата. Од друга страна, градоначалникот на Дебарца, Зоран Ногачески, се пожали дека не се запазени еколошките критериуми во постапката за избор на локација за депонијата и додаде дека за определената локација, граѓаните на Дебарца се изјасниле против на референдум кој се одржа заедно со локалните избори.

Капацитетот и вредноста на изградбата на депониите зависи од големината на регионот и бројот на население. Само изградбата и поставувањето на системот за една мала депонија чини 26 милиони евра, а за поголема депонија, 36 милиони евра. Исто така предвиден е и систем со два контејнера, каде граѓаните ќе го фрлаат отпадот со што ќе се олесни селектирањето на отпадот за рециклирање.

Бесир Арифи

0

 

Ова е новото место каде се стационирани таксистите на Бит Пазар. Тие изразуваат незадоволство од новата локација која им е одредена и бараат да им се врати старото паркинг место.  Бајрам Калиси, вели дека денеска заработил помалку од 200 денари и дека работата, но и заработувачката драстично им опаднала.

„Нема што да правиме. Тука воопшто нема работа. Единствено да ставиме клуч на возилата и да си одиме дома.

Работата падна за 100%. Од сабајле сум тука, а ни 200 денари не заработив. Кај да одам со овие пари?“, вели Калиси.

Исуф Ибрахими вели дека побарале дозвола од Град Скопје само три возила да можат да се паркираат на старото место.

„И тука ни е добро, но побаравме барем три возила да можат да се паркираат таму, не сакаме повеќе. Но, сепак не дозволуваат. Кога излегувам од дома, одам за да работам и да заработам повеќе. На такси станицата во Арачиново имам работено 8 години и таму сум заработувал повеќе отколку тука. Тука веќе нема работа“, додаде Ибрахими.

Портпаролот на Град Скопје Ваљон Салиху вели дека нема да има никаков компромис со таксистите во однос на локацијата. Како што објаснува, одлуката за забрана за паркирање, била донесена поради тоа што влезот во Старата скопска чаршија е место кое треба да им служи на пешаците.

„Самиот факт дека таму нема простор за паркирање, покажува дека станува збор за простор наменет за пешаци. На влезот за Чаршија нема место за паркирање возила. Паркинг местото за таксистите е местото кое го предвиде Град Скопје и реално во овој правец, не верувам дека ќе има компромис“, посочи Салиу.

Десетици такси возачи три дена во знак на револт протестираа блокирајќи ја клучката кај Судската палата. Тие бараат повторно да им биде дозволено да паркираат на Бит Пазар. Велат дека не се знае кога ќе излезат повторно на протест.

Африм Јонузи

0

 

Вака изгледаше атмосферата во центарот на Скопје попладнево, по пристигнувањето на најверните навивачи на Глазгов Ренџерс. Со голема еуфорија, навивачки песни и многу пиво популарните „Мечки“ го најавија нивното утрешно присуство на националната арена „Филип Втори“.

Околу 1.000 Шкоти од трибините ќе го бодрат својот тим и веруваат дека без поголема мака ќе го елиминираат Шкупи, откако во првиот меч, славеа со 2:0.

„Мислам дека Ренџерс ќе победи 1-0 или 2-0. Не сме слушнале претходно за Шкупи. Што се однесува до македонскиот фудбал, не е на некое високо ниво, но можеби ќе се подобри“, велат навивачите.Некои од навивачите првпат доаѓаа во Македонија и велат дека уживаат во пријатната атмосфера во главниот град.

„Со оглед на тоа што Ренџерс има 2-0 позитива од првиот меч, мислам дека утре нашиот тим ќе се чувствува удобно на теренот. Никогаш не сум бил во Македонија и Скопје и навистина уживаме тука. На првиот меч, Шкупи се покажа како цврст тим, но не ја контролираа топката добро како Ренџерс.“

„На првиот натпревар, екипата на Џерард беше многу нервозна, но верувам дека утре ќе бидат подобри. На првиот натпревар, играчите на Шкупи сакаа да паѓаат и да се тркалаат на теренот како Нејмар. Имаат еден играч со број 17, тој е добар играч. Може да дојде во Ренџерс“, велат навивачите на шкотскиот клуб.

Поддршка од трибините очекува и Шкупи. Според информациите денеска до 16 часот биле продадени над 4 илјади.

Јорданчо Цветаноски

0

Раководството на Вардар, денеска, изненадувачки реши да го разреши стратегот Бобан Бабунски од кормилото на вицепрвакот на Македонија. На оваа одлука, се огласи и довчерашниот капитен на „црвено-црните“, Бобан Грнчаров, упатувајќи силни критики кон раководството на клубот.

„Фала Богу, така се работи, ако сакаат Вардар да иде напред. Уште Дарко болесникот да си отиде и топ“, без „влакна на јазикот“ порача Грнчаров на својот профил на „Фејсбук“.

grncarov

0

 

 

Завршната сметка за ланскиот буџет се најде пред пратениците. Во матичната комисија жестока дебата. Првиот финансиер Тевдовски вели дека приходите во државната каса се зголемиле за 6,1% во однос на претходната година, а дефицитот бил помал за 27,8 милиони евра од планираното.  Тврди дека со ребалансот се скастриле непотребни трошоци, а се зголемила  минималната плата, се решавале прашањата на  стечајните работници. Според Тевдовски пари биле насочени кон малите и средни претпријатија, а граѓаните имале поголема контрола над трошењето на државните пари.

„Капиталните расходи се реализирани на историско највисоко ниво во износ од 19,8 милијарди денари, односно 85% во однос на планот и се за 2,9 милијарди денари повисоки во однос на реализацијата во 2016 година, при што одлична реализација имаа ИПА проектите. Јавноста од минатата година има многу поголема пристапност до податоците од јавните финансии. Со фискалната транспарентност, граѓаните добија поголема контрола над државните пари. Буџетскиот дефицит е реализиран на ниво од 2,7% од БДП и е помал за 1,7 милијарди денари од планираниот за годината“, вели Тевдоски.

Според пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, нискиот економски раст е потврда дека не се реализирало ветеното, се намалиле инвестициите, а се зголемило задолжувањето.

„0,1% раст. Ништо подобро. Кои податоци ми ги кажувате вие мене дека нешто сте направиле? Минимална плата, поддршка за мали и средни претпријатија. Па еве ги податоците во буџетот. Еве ги во завршната сметка. Ни тоа не сте го реализирале. Од 35 милиони, 10 милиони сами. Неуспешен проектот. Поддршка за мали и средни претпријатија? Па вие всушност за 23 места ја паднавте Македонија во Извештајот на Глобал Иновејшн Индекс во однос на поддршката за мали и средни иновативни претпријатија“, порача Лилјана Кузмановска од ВМРО-ДПМНЕ.

 Од Либерално-демократската партија велат дека претходно, растот на економијата бил вештачки одржуван. Завршната сметка ќе се разгледува на пленарна седница. Инаку, владата за наредната година очекува  економски раст од 3,2%. Буџетскиот дефицит треба да се намали и да  достигне 2,7% од БДП. Буџетските расходи се проектирани во износ од 211,7 милијарди денари, а приходите на ниво од 193,5 милијарди денари.

Зимер Јашари

0

 

 

Во светот на фудбалот се случувале големи пресврти, а иако загубија со 2:0, сепак сите во таборот на Шкупи веруваат во чудо против шкотскиот тим Глазгов Ренџерс. Екипата од Чаир утре вечер со почеток во 18 часот против избраниците на легендата на Ливерпул, Стивен Џерард ќе се обидат да ја анулираат негативат од првиот меч

Капитенот на Шкупи, Суат Зендели, порача дека неговата екипа ќе даде се од себе да ги израдуваат своите навивачи и го продолжат своето европско лето.

За Шкупи, ова ќе биде јубилеен 10-ти настап во европски натпреварувања, откако претходно како Слога Југомагнат настапуваше во квалификациските мечеви од Купот на победниците на куповите, Лигата на шампионите и УЕФА Купот. Влезниците за овој натпревар неодамна се пуштени во продажба, а цената се движи од 100 до 1.000 денари во зависност од трибината.

Јорданчо Цветаноски

0

Фудбалскиот клуб Вардар остана без тренер на само три дена пред реванш натпреварот од првото коло во квалификациите за Лига Европа против ерменски Пјуник.

– Вардар денеска донесе одлука за разрешување на досегашниот шеф на стручниот штаб Бобан Бабунски и тој повеќе нема да ја води екипата на „црвено-црните“. На Бабунски му се заблагодаруваме на досегашната соработка и му посакуваме многу успех во иднина, соопштија од фудбалскиот клуб.

Бабунски беше назначен за тренер во април оваа година на местото на Чедомир Јаневски и го предводеше тимот во финишот од минатата сезона, како и во првиот квалификациски натпревар од Лигата на Европа.

Вардар на реваншот против Пјуник ќе го предводи досегашниот помошник тренер Александар Васоски.