4 часа блокирани на Табановце – немале ПЦР тест, ги испраќаат во карантин за да ги тестираат

НАШ ПРЕДЛОГ

Продолжува блокадата на депонијата – „Русино“ затворена додека не се најде на нова локација

Движењето „Стоп Русино“  уште 10 дополнителни дена останува на влезот на депонијата Русино, и нема да дозволи...

Пендаровски може да го прекрши Уставот? – Талат Џафери најавува можна уставно-институционална криза

Доколку Претседателот Стево Пендаровски го додели мандатот за формирање на Влада, без притоа да биде избран новиот...

Каде се „кршат копјата“ меѓу ДУИ и СДСМ? – Ахмети инсистирал првата година од новата Влада премиер да биде Албанец

Не само позицијата за премиер Албанец, копјата меѓу СДСМ и ДУИ во преговорите се кршат и за...

Со многу радост дојдоа на границата на Северна Македонија, но не знаеја дека тука ќе им излезе проблем и дека нема да можат да ја поминат лесно.
Четири автобуси со околу 160 државјани на Македонија кои се враќаат од Италија, неколку часа беа блокирани на граничниот премин Табановце.

- Реклама -

„До тука ме чинеше 500 евра, билетот и тестот, за 500 евра во Дубаи ќе отидев“.

- Реклама -

ПОЛИЦИСКИ СЛУЖБЕНИК: „Јас те разбирам, но ние имаме инструкции од нашето Министерство за здравство, затоа морам да постапат согласно тоа“.

- Реклама -

Граничната полиција не им дозволуваше да влезат во земјата, бидејќи патниците немаа ПЦР тест кој го бара Македонија, туку друг тест кој го направиле во Италија.

„Ние направивме неколку теста, а тие велат дека не се валидни. Македонија не ги прифаќа“, истакна Нехат Рамуши.

Новинар: Какви тестови?
„Ние направивме тест на крв, а тие велат ПЦР“, додава Рамуши.

Ист проблем имаа и други 9 патници кои допатувале со сопствени возила.

Велат дека бараниот ПЦР тест не можеле да го направат во Италија, бидејќи како што објаснуваат, истиот се прави само на оние кои имаат симптоми или оние кои се хоспитализирани.

Државјанин: „За луѓето кои се болни, рекоа, не може за вас“.
Новинар: За вас не е овој тест, така ви рекоа?
Државјанин: Да, така ми рече лекарот во Италија.

Ја прашавме директорката на лабораторијата каде се тестирале.

„Тестот ПЦР во Италија го прават само пациентите кои се во болница“, истакна Каудија Припети, директорка на лабораторијата „Chirolab“.

Сепак, некои патници знаеја каков точно тест треба да направат и лесно ја поминаа границата.

Новинар: Вие што го имате ПЦР тестот каде одите сега?
Државјанин: Во домашна изолација.

Новинар: „Вие го знаевте ова?“
Државјанин: „Да, бевме запознаени. Има и луѓе кои се без тестови, ние имавме. Имаше и такви кои немаа тестови, а сепак тргнаа“.

Поради страв дека ќе останат во 14-дневен државен карантин, на почетокот не го прифатија предлогот да одат во карантин каде ќе им биде направен бараниот тест.

Но, подоцна попуштија….

„По неколку часа чекање и дебати тука на граничниот премин „Табановце“ на крај беше изнајдено решение. Оние кои имаат ПЦР тест да одат во домашна изолација, а оние кои го немаат тестот кој го бара Северна Македонија да бидат испратени во државен карантин, каде ќе бидат тестирани, а потоа да бидат пуштени во домашна изолација“, истакна Бесир Арифи.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Пендаровски може да го прекрши Уставот? – Талат Џафери најавува можна уставно-институционална криза

Доколку Претседателот Стево Пендаровски го додели мандатот за формирање на Влада, без притоа да биде избран новиот собраниски спикер, тогаш неговиот чекор...

Каде се „кршат копјата“ меѓу ДУИ и СДСМ? – Ахмети инсистирал првата година од новата Влада премиер да биде Албанец

Не само позицијата за премиер Албанец, копјата меѓу СДСМ и ДУИ во преговорите се кршат и за бројот на функционерските места кои...

Интервентни единици и војска се распоредуваат во центарот на Минск

Белоруски интервентни единици и воени сили пристигнуваат во центарот на Минск, а припадници на интервентната полиција се упатија по Авенијата Независност кон...

Скопскиот аеродром „мост на корона“ за Европа – 24 патници од летот Скопје-Турку позитивни на ковид-19

24 патници од летот Скопје-Турку, Финска, биле позитивни на коронавирус. Тие во саботата полетале од Скопје кон јужниот град во Финска, и...