1 декември – Светски ден за борба против СИДА

На 1-ви декември се одбелеќува Светскиот ден за борба против ХИВ / СИДА. Борбата против СИДА-та трае повеќе 30 години.

Главната цел  на овој ден е да се предупреди и  да се обезбеди трансфузија на крв, како и третман и профилакса. Секоја година на 1 декември  речиси во сите земји се одбележува со се поголеми  информативни кампањи за превентива и заштита од оваа опака болест , бидејќи за неа сеуште нема лек кој може целосно и со гаранција да ја излечи.

©TV21.TV Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира!