11 починати, 185 новозаразени, позитивни и Шилегов и мајката на Мицкоски, 185 лица од здравство позитивни на коронавирус

НАШ ПРЕДЛОГ

Хрватски епидемиолог за употреба на руската вакцина во Хрватска: Ни случајно!

Дијана Мајер, епидемиолог во Хрватскиот завод за јавно здравство (ХЗЈЗ) и водител на Одделот за следење и...

Продолжува блокадата на депонијата – „Русино“ затворена додека не се најде на нова локација

Движењето „Стоп Русино“  уште 10 дополнителни дена останува на влезот на депонијата Русино, и нема да дозволи...

Пендаровски може да го прекрши Уставот? – Талат Џафери најавува можна уставно-институционална криза

Доколку Претседателот Стево Пендаровски го додели мандатот за формирање на Влада, без притоа да биде избран новиот...

Во последните 24 часа се регистрирани 185 случаи со Ковид-19, од вкупно 1364 направени тестови. Најмногу заразени има повторно во Скопје и тоа 96. Вирусот се врати и во Дебар каде се регистрирани 18 случаи, во  Струга 20, Тетово 14, Ресен 8, Охрид 7, Штип 4 и тројца во  Кичево . По двајца заразени има во Куманово, Велес, Битола, Кавадарци, Гостивар И Свети Николе, а по еден случај е евидентиран во Прилеп, Крива Паланка И Пробиштип.

- Реклама -

Во текот на последните 24 часа починале 11 пациенти, од кои  8 мина се од Скопје, еден од Куманово, еден од Штип и еден од Тетово.

- Реклама -

Инаку, меѓу 185 новозаразени е и првиот човек на град Скопје, Петре Шилегов. За ова тој соопшти преку Фејсуб.

- Реклама -

„Би сакал да ве известам дека и покрај сите мерки кои што се превземаа од моја страна за моја лична и заштита на луѓето околу мене, сепак не успеав да се себезаштитам од Ковид 19.

Искрено се надевам дека вирусот го немам пренесено никому.

Денешното тестирање покажа позитивен резултат. Клиничката слика е добра, со благо покачена телесна температура и без потреба од хоспитализорање.“, напиша Шилегов.

Заразена и е мајката на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Ова го потврди самиот тој, кој рече дека неговата мајка е изолирана во нејзината куќа и тој немал контакт со неа.

Покрај граѓаните и политичарите, вирусот корона продолжува да ги напаѓа и здравствените работници. Според податоците на институтот за јавно здравје, во моментов има 185 здравствени работници заразени со „Ковид-19“.

Инаку, во служба на пациенти со „Ковид-19“, министерството за здравство ја стави на располагање и болницата „козле“ за белодробни заболувања. бидејќи е пополнет капацитетот во гоб „8 септември“  и Клиниката за заразни болести, пациентите ќе се лекуваат во „Козле“ или Центарот Ковид2.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Продолжува блокадата на депонијата – „Русино“ затворена додека не се најде на нова локација

Движењето „Стоп Русино“  уште 10 дополнителни дена останува на влезот на депонијата Русино, и нема да дозволи истовар на комунален смет и...

Пендаровски може да го прекрши Уставот? – Талат Џафери најавува можна уставно-институционална криза

Доколку Претседателот Стево Пендаровски го додели мандатот за формирање на Влада, без притоа да биде избран новиот собраниски спикер, тогаш неговиот чекор...

Каде се „кршат копјата“ меѓу ДУИ и СДСМ? – Ахмети инсистирал првата година од новата Влада премиер да биде Албанец

Не само позицијата за премиер Албанец, копјата меѓу СДСМ и ДУИ во преговорите се кршат и за бројот на функционерските места кои...

Интервентни единици и војска се распоредуваат во центарот на Минск

Белоруски интервентни единици и воени сили пристигнуваат во центарот на Минск, а припадници на интервентната полиција се упатија по Авенијата Независност кон...