Владата ги прифати препораките: Полициски час во жариштата од четврток од 21 часот, до понеделник до 05 часот

Министерот за здравство Венко Филипче, потврди дека Владата ги прифатиле препораките од Комисијата за заразни болести.

Официјалниот предлог на Комисијата за заразни болести: Цел продолжен викенд полициски час за Скопје, Штип, Куманово, Липково, Тетово…

„Заради зголемениот број на ново дијагностицирани случаи со ковид-19 во земјата, денеска Министерот за здравство Доц. д-р. Венко Филипче одржа координативен состанок...

101 новозаразени, 4 лица починаа од коронавирус – биланс за последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нов случај со Ковид-19 и тоа во: Скопје-59, Куманово-12, Штип-7,...

СДСМ и ДУИ остануваат на ставот за избори на 5 јули, ВМРО-ДПМНЕ бара гласањето да се спроведе откако ќе се стави крај на пандемијата

За да се запазат роковите треба да се одржат парламентарни избори на 5-ти јули, повтори синоќа техничкиот премиер Оливер Спасовски, а со...

Во тек е владина седница, се одлучува по предлогот на комисијата за воведување на полициски час

Владата на седница која е во тек, одлулува за препораките од Комисијата за заразни болести за полициски час во престојниот продолжен викенд...

Како Ковид-19 ги уништува белите дробови? И по излекувањето може да има последици

Вака изгледаат здрави бели дробови. А, вака изгледаат бели дробови на заразен со коронавирус пред да почине. Зоната со бела боја покажува...

Катица Јанева се соблекла по долна облека во Заводот за ревизија, за инцидентот се огласија и од МВР

Катица Јанева, поранешната специјална обвинителка и второбвинета во случајот „Рекет“, направила инцидент во Државниот завод за ревизија кога почнала да се соблекува...

Избрана новата Влада на Косово предводена од Авдулах Хоти

Собранието на Косово со 61 глас „за“ 24 „против“ и еден „воздржан“ ја избра новата влада, која ќе ја води кандидатот на...

COVID-19

Владата ги прифати препораките: Полициски час во жариштата од четврток од 21 часот, до понеделник до 05 часот

Министерот за здравство Венко Филипче, потврди дека Владата ги прифатиле препораките од Комисијата за заразни болести. „Има многу...

Како Ковид-19 ги уништува белите дробови? И по излекувањето може да има последици

Вака изгледаат здрави бели дробови. А, вака изгледаат бели дробови на заразен со коронавирус пред да почине. Зоната со бела боја покажува...

Лекарка од гинекологија во Тетово позитивна, немала контакт со пациенти, таа и нејзините колеги во изолација

Лекарка од Одделот за гинекологија при Клиничката болница во Тетово е меѓу новите позитивни на Ковид-19. Таа е изолирана заедно со колегите...

Во тек е владина седница, се одлучува по предлогот на комисијата за воведување на полициски час

Владата на седница која е во тек, одлулува за препораките од Комисијата за заразни болести за полициски час во престојниот продолжен викенд...

Предложено е полициски час во Скопје, Тетово, Куманово и Штип од четврток вечер до понеделник наутро, поумерен полициски час и во другите градови

Комисијата за заразни болести со предлог до Владата за цело Скопје, Штип, Куманово и Тетово од утре (четврток) од 21 часот до...

101 новозаразени, 4 лица починаа од коронавирус – биланс за последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нов случај со Ковид-19 и тоа во: Скопје-59, Куманово-12, Штип-7,...

МАКЕДОНИЈА

Владата ги прифати препораките: Полициски час во жариштата од четврток од 21 часот, до понеделник до 05 часот

Министерот за здравство Венко Филипче, потврди дека Владата ги прифатиле препораките од Комисијата за заразни болести. „Има многу...

Како Ковид-19 ги уништува белите дробови? И по излекувањето може да има последици

Вака изгледаат здрави бели дробови. А, вака изгледаат бели дробови на заразен со коронавирус пред да почине. Зоната со бела боја покажува...

Веб-страницата „купувам домашно“ неактивна, граѓаните и натаму не можат да ги подигнат ваучерите

Вчера требаше да се објават податоците, но веб-страницата - www.kupuvamdomasno.gov.mk и денеска вон функција. Поради тоа, граѓаните, учениците и студентите сѐ уште...

Лекарка од гинекологија во Тетово позитивна, немала контакт со пациенти, таа и нејзините колеги во изолација

Лекарка од Одделот за гинекологија при Клиничката болница во Тетово е меѓу новите позитивни на Ковид-19. Таа е изолирана заедно со колегите...

Во тек е владина седница, се одлучува по предлогот на комисијата за воведување на полициски час

Владата на седница која е во тек, одлулува за препораките од Комисијата за заразни болести за полициски час во престојниот продолжен викенд...

Министерот за здравство, Венко Филипче ќе одржи прес конференција

Министерот за здравство, Венко Филипче вечерва во 20 часот ќе одржи прес конференција дознава ТВ21 на која треба да бидат соопштени деталите...

Османи му го честиташе на Хоти изборот за нов премиер на Косово

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи денеска оствари телефонски разговор со новоизбраниот Премиер на Република Косово, Авдула Хоти,при...

ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ВИДЕО

Како Ковид-19 ги уништува белите дробови? И по излекувањето може да има последици

Вака изгледаат здрави бели дробови. А, вака изгледаат бели дробови на заразен со коронавирус пред да почине. Зоната со бела боја покажува...

Лекарка од гинекологија во Тетово позитивна, немала контакт со пациенти, таа и нејзините колеги во изолација

Лекарка од Одделот за гинекологија при Клиничката болница во Тетово е меѓу новите позитивни на Ковид-19. Таа е изолирана заедно со колегите...

Без стипендии во време на пандемија – студентите го обвинуваат министерството дека ги изгубило документите

И покрај тоа што нивните семејства се во економска криза поради пандемијата на Ковид-19, некои студенти останаа без стипендии. Некои од нив...

ФК „Ренова“ во 14-дневна изолација – заразен спортскиот директор, кој вели: „Внимателно со вирусот, не е игра“

Враќањето на фудбалските мечеви на Првата лига се под знак прашалник, откако тестовите на неколку членови на двата тетовски тима Ренова и...

76 нови случаи на Ковид-19 и еден починат – позитивен тестот и на градоначалникот на Чаир, Висар Ганиу

76 нови случаи на Ковид-19, е билансот од коронавирусот во изминативе 24 часа. Само во Скопје 52. Меѓу новозаразените е и првиот...

ТВ21 во Студеничани, 13 активни случаи – Садики: Мораме да се мобилизираме, пред да стане полошо

Во Студеничани е мирно. По улиците се движат мал број на граѓани. Повеќето носеа маски. Изгледа зголемувањето на бројот на заразени во...

ПРАВДА

Последен ден од јавната седница пред скопска Апелација за „27 април“

Со искази на дел од обвинетите и со обраќањето на обвинителството пред Кривичниот совет на Апелациониот суд Скопје, денеска треба да заврши...

Укинување на пресудата и враќање на постапката бара одбраната на обвинетите за „27 април“

Укинување на пресудата и враќање на постапката пред изменет судечки совет побараа во образложението на жалбите обвинетите за упадот во Собранието на...

Апелација расправа за жалбите за пресудите од 27 април, одбраната бара изземање на судиите

Со барање на дел од обвинетите за изземање од расправата на судиите Јани Нича, Енвер Беџети и Тања Дуковска, во Апелациониот суд ...

ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ЕКОНОМИЈА

Компаниите незадоволни од економските пакети – Исени: Од 550 милиони евра „инјектирани“ само околу 30 милиони

Првиот и вториот економски пакет кој Владата ги донесе за поддршка на стопанството, сѐ уште не го користат сите компании, вели извршниот...

Министерството за економија ќе ја обжали одлуката на Управниот суд за „Еуромакс“

Министерството за економија ќе ја разгледа, но и ќе ја обжали одлуката на Управниот суд за „Еуромакс“ во други инстанци зашто е...

Кофинансирани грантови за технолошки развој за надминување на последиците од КОВИД-19

Владата на денешната 57-ма седница ја разгледа и усвои информацијата со Правилник за инструментот за поддршка – Кофинансирани грантови за технолошки развој...

ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

10 МИНУТИ

РЕГИОН & СВЕT

Тачи го поздрави изборот на новата косовска Влада

Претседателот на Косово, Хашим Тачи им честита на пратениците во косовското Собрание за изгласувањето на новата Влада, која ќе ја води Авдулах...

Закани за бомби во трговски центри и училишта во Санкт Петербург

Неколку трговски центри и училишта во рускиот град Санкт Петербург добија закани со бомби, изјави неименуван полициски извор. –...

Избрана новата Влада на Косово предводена од Авдулах Хоти

Собранието на Косово со 61 глас „за“ 24 „против“ и еден „воздржан“ ја избра новата влада, која ќе ја води кандидатот на...

Нова Влада се бира во косовското Собрание – поддржувачите на Курти протестираат (видео)

 Собранието на Косово со полчасовно задоцнување на почна вонредната седница, на која треба да се гласа за предлогот на кандидатот на Демократскиот...

Папата Франциск го осуди расизмот во САД, но и насилните протести

Папата Франциск денеска првпат се огласи по повод немирите во САД, порачувајќи дека никој не смее да „затвора очи пред расизмот“.

ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

СПОРТ

Тренерот на Аталанта призна дека имал симтпоми на коронавирус кога го водел тимот во ЛШ, Валенсија бара да биде казнет

Тренерот на Аталанта, Џан Пјеро Гасперини, ја разбранува фудбалската јавност со признавањето дека за време на мечот со Валенсија на гостински терен...

ФК „Ренова“ во 14-дневна изолација – заразен спортскиот директор, кој вели: „Внимателно со вирусот, не е игра“

Враќањето на фудбалските мечеви на Првата лига се под знак прашалник, откако тестовите на неколку членови на двата тетовски тима Ренова и...

Сите тестови на Ковид-19 во фудбалскиот клуб Вардар се негативни

Во моментов траат тестирањата на македонските фудбалски прволигаши, со цел враќање на Првата лига. Денеска стигнаа резултатите од...

Тројца кичевци од фудбалскиот клуб „Ренова“ од Тетово се негативни на коронавирусот

Тројца кичевци од фудбалскиот клуб „Ренова“ од Тетово се негативни на тестот за коронавирусот, информира тренерот од Кичево ангажиран во овој клуб...

Фудбалскиот клуб Шкупи го откажа тестирањето за Ковид-19 поради тоа што не веруваат во тестовите

Синдикатот на фудбалери на Македонија, информираше дека фудбалскиот клуб Шкупи го откажал тестирањето за вирусот Ковид-19 поради тоа што тие не верувале...

ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

МАГАЗИН

Како Ковид-19 ги уништува белите дробови? И по излекувањето може да има последици

Вака изгледаат здрави бели дробови. А, вака изгледаат бели дробови на заразен со коронавирус пред да почине. Зоната со бела боја покажува...

Куќата на Хитлер ќе биде пренаменета во полициска станица

Куќата каде што е роден нацистичкиот диктатор Адолф Хитлер, во Браунау, западна Австрија, ќе биде пренаменета во полициска станица. Министерството за внатрешни...

Кина од септември тргнува во потрага по вонземјани

Кина наскоро ќе почне со потрагата по живот надвор од Земјата и, за таа цел, штотуку ја заврши изградбата на огромниот телескоп...

И ѕвездите протестираат против полициската бруталност и расизмот во САД

Многумина од познатите личности од САД се приклучија на протестите против полициската бруталност и против расизмот во земјата. Меѓу ѕвездите кои излегоа...

Дневен хороскоп за среда (3. јуни 2020)

ОВЕН Работа: Доколку се занимавате со приватна работа, поволна ви е ситуацијата за промени и нови одлуки денеска.

ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ