Kryesisht vranësira dhe reshje lokale të shiut, njihuni me parashikimin e motit për Maqedoni

TË FUNDIT

Moti sot do të jetë pjesërisht i vranët me reshje lokale shiu. Në mëngjes do të fryjë erë e dobët deri mesatare nga drejtimi jugor, e cila pasdite do të ndryshojë drejtimin nga veriut dhe herë pas here do të forcohet përgjatë Vardarit.

Siç njofton DPHM, temperatura minimale do të jetë në intervalin prej 3 deri në 9, ndërsa ajo maksimale do të arrijë nga 10 deri në 16 gradë Celsius.

Në Shkup kryesisht mot me vranësira, me reshje të kohëpaskohshme shiu. Do të fryjë erë mesatare, herë pas here e përforcuar nga drejtimi verior. Temperatura minimale do të zbresë deri në 5, ndërsa ajo maksimale do të arrijë deri në 12 gradë Celsius.

Në dy ditët e para të javës në vijim do të ketë stabilizim të përkohshëm të motit, ndërsa të mërkurën dhe të enjten pritet valë e re e lagështisë me reshje shiu dhe borë nëpër male./tv21.tv