Klinika për Nefrologji: Për tre vjet janë kryer 55 transplatime të veshkave nga të cilat 10 nga dhurues të vdekur

Must Read

Uka Aliti: Dy veturat e EVN-së u dogjën njëra pas tjetrës pas mesnate

Për djegien e veturave të EVN-së, në vendngjarje ka folur edhe shefi i Njësitit të Kundëzjarrit në...

U vihet zjarri veturave në dy pikat e EVN-së në Tetovë!

Pas mesnatës, veturave të dy pikave të ndërmarrjes energjetike EVN u është vënë zjarri. Njëra veturë gjendet...

Tetovë, treni godet një veturë, lendohen dy persona

Aksident komunkacioni në fshatin Poroj. Treni godet një veturë në një vendkalim hekurudhor. Nga aksidenti të lënduar...

Në Klinikën Universitare për Nefrologji nga viti 2017, e deri më tani janë kryer 55 transplantime të veshkave. Nga numri i përgjithshëm, nga dhurues të vdekur janë kryer 10 transplantime, me çka 10 pacientë kanë marrë veshkë, kumtoi Ministria e Shëndetësisë.

- Advertisement -

Sivjet, para fillimit të pandemisë së Kovid-19 janë kryer katër transplantime nga dhurues i gjallë. Në muajin maj gjatë pandemisë është kryer transplantimi i parë kadaverik nga i cili organe kanë marrë dy pacientë . Gjatë ditës së djeshme dhe ditës së sotme ekipet e Klinikave për nefrologji dhe urologji kanë kryer dy transplantime kadaverike – dy pacientë kanë marrë veshkë. Me transplantimin e veshkave, pacientët më nuk shkojnë në dializë dhe cilësia e jetës dukshëm u përmirësohet, qëndron në kumtesë. 

- Advertisement -
- Advertisement -
  • Tags
  • 5
- Advertisement -

Latest News

U vihet zjarri veturave në dy pikat e EVN-së në Tetovë!

Pas mesnatës, veturave të dy pikave të ndërmarrjes energjetike EVN u është vënë zjarri. Njëra veturë gjendet në lagjen Potok dhe tjetra...

Tetovë, treni godet një veturë, lendohen dy persona

Aksident komunkacioni në fshatin Poroj. Treni godet një veturë në një vendkalim hekurudhor. Nga aksidenti të lënduar janë B.S 22 vjeç dhe...

Vazhdojnë negociatat mes Zaevit dhe Ahmetit, ka tone optimiste, por epilog ende jo

https://www.youtube.com/watch?v=-ywSxWeMJ28&feature=youtu.be E mori mandatin për formim të qeverisë, ndërsa ende është në bisedime për të arritur shumicën...

Kapen 10 emigrantë ilegal, ishin fshehur në një kamion transportues nga Tetova

https://youtu.be/cC08DnE97Js Doganieri i doganës së Tetovës duke bërë kontrollin rutinë në kamionët të cilët kishin ardhur për...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com