Ministria e Punëve të Jashtme promovon Kosovën edhe në DokuFest

МË SHUMË

Detaje të reja lidhur me “kokainën” që u zbulua në Kushapek të Sarajit

Aksioni anti-kokainë në fshatin Kushapek të Komunës së Sarajit është pjesë e aksionit...

“Monstra” u zhvillua mes tensionesh, dëshmon Todorovski: Nuk kisha njohuri se do të ndodhte vrasja

Në situatë të tensionuar u zhvillua seanca gjyësore për rastin “Monstra”. Për vrasjen e pesëfishtë, dëshmoi ish-drejtori...
- Reklama -

Në kuadër të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit Dokumentar dhe të Shkurtër, DokuFest, Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, që është sponsorizuese e DokuFestit, të enjten promovon këta libra: “Kosova in UNESCO”, “Faith in photography” dhe “How we do soft power”.

Ftojmë mediet ta ndjekin këtë aktivitet të MPJ-së i cili mbahet nesër, në “Kafe Theatre”, në Prizren, nga ora 19:00. Promovimi i këtyre librave bëhet në vazhdën e përpjekjeve institucionale për promovimin e Kosovës përmes strategjisë së përgjithshme të diplomacisë publike.

Libri “Kosovo in UNESCO” pasqyron veçoritë kulturore, sociale, shkencore e edukative të Kosovës, si dhe ofron një përmbledhje të detajuar të hapësirave të rëndësishme arkeologjike që tashmë janë të mbrojtura nga UNESCO, si dhe atyre të sugjeruara si trashëgimi shpirtërore, për të cilat kërkohet mbrojtje. Ky libër është përdorur si mjet lobues përgjatë një periudhe të gjatë dhe frytdhënëse lobimi të MPJ-së në Paris për pranimin e Kosovës në UNESCO.

Në fazën finale, pak para votimit të përgjithshëm dhe në pritje të pranimit të Kosovës nga kjo organizatë, MPJ dëshiron që t’i ndajë këto materiale me një audiencë më të gjerë. Me këtë rast, të pranishmëve me një fjalë pritet t’iu drejtohen zëvendëskryeministri i parë dhe ministri i Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi, dhe zëvendësministri i Jashtëm, Petrit Selimi. Në mesin e folësve do të jenë edhe drejtoresha e British Council, Arjeta Emra, si dhe drejtori artistik i DokuFest-it, Veton Nurkollari.

Libri “Faith in Photogrpahy” është publikim i përbashkët i MPJ-së, ambasadës gjermane në Kosovë dhe dhjetëra fotografëve vendorë, të cilët kanë dokumentuar tiparet kulturore, fetare dhe ritet nga mbarë Kosova. Shumica e imazheve në “Faith in Photogrpahy” janë gjeneruar nga materiali i mbledhur fotografik nën thurjen #instakosova. Në të janë përfshirë edhe fotografitë pjesëmarrëse në garën për promovimin e diversitetit fetar në Kosovë, të organizuar nga ambasada gjermane, si dhe fotografitë e botuara në revistën spanjolle, “OjodePez”, me kurator fotografin Andrew Testa.

Ndërsa “How we do soft power” është publikim narrativ i zhvillimit të strategjisë dhe projekteve përmbajtjesore të diplomacisë dixhitale dhe asaj kulturore të MPJ-së, në bashkëpunim me British Council dhe ambasadën norvegjeze. Ky libër dokumenton aktivitete alternative diplomatike të Kosovës në vend dhe jashtë saj.

- Advertisement -

Lajmet më të reja

Detaje të reja lidhur me “kokainën” që u zbulua në Kushapek të Sarajit

Aksioni anti-kokainë në fshatin Kushapek të Komunës së Sarajit është pjesë e aksionit...

Partnerët e koalicionit në “luftë” , Kostadinovi përmend rastin “Pacienti” me Bujar Osmanin

Pas sjelljes së Ligjit për Prokurorinë Publike, LSDM-ja ne disa raste lëshoi akuza në...

“Monstra” u zhvillua mes tensionesh, dëshmon Todorovski: Nuk kisha njohuri se do të ndodhte vrasja

Në situatë të tensionuar u zhvillua seanca gjyësore për rastin “Monstra”. Për vrasjen e pesëfishtë, dëshmoi ish-drejtori për siguri publike në MPB,...

Ali Ahmeti të premten dëshmon për rastin “Monstra”, Osmani ende nuk e ka konfirmuar

Kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti dhe prokurori, Xhelal Bajrami do të dëshmojnë në seancën e rradhës të rastit “Monstra”,...

Aksioni në Krushopek, reagon ministri Çulev

TV21 çaste më parë ekskluzivisht njoftoi se Ministria e Punëve të Brendshme ka filluar një aksion për sekuestrim të kokainës.
- Reklama -
- Reklama -