Finlanda i anuloi fluturimet nga Shkupi deri më 29 gusht

Must Read

Mbi 200 emigrantë në Lezbos janë të infektuar me virusin korona

Nga 7.064  teste të bëra të refugjatëve dhe emigrantëve gjatë akomodimit të tyre në kapin e ri...

Muriq pozitiv me Covid-19, mund të humbas ndeshjen mes Kosovës dhe RMV-së

Lajmi i fundit i cili erdhi nga klubi italian Lazio ku u konfirmua se sulmuesi kosovar, Vedat...

Zv/kryeministri Dimitrov në vizitën e parë të punës në Bruksel që nga formimi i qeverisë së re

Zëvendëskryeministri për Çështjet Evropiane Nikolla Dimitrov, nesër do të zhvillojë vizitë pune në Bruksel, e cila është...
- Advertisement -

Finlanda i anuloi fluturimet nga Maqedonia e Veriut deri më 29 gusht për shkak të rritjes së numrit të udhëtarëve të infektuar me Covid-19 që vijnë nga vendi në periudhën e fundit.

Ministri finlandez i Transportit dhe Lidhjeve, Timo Haraka tha se vendimi është marrë nga Agjencia e Transportit dhe Lidhjeve Traficom, bazuar në një analizë të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë.

- Advertisement -

Suspendimi i fluturimeve vjen dy ditë pasi 17 pasagjerë që mbërritën me fluturimin e Vizerit nga Shkupi për në Turku të martën rezultuan pozitivë në Covid-19. Gjithsej 113 nga 127 pasagjerët në aeroplan u testuan dhe të gjithë janë vendosur në karantinë.

Gjithsej deri më tanë në katër fluturimet e fundit nga Shkupi në Turku janë regjistruar 60 raste të koronavirusit.

- Advertisement -

Në fluturimin e parë më 8 gusht, pas testimit vullnetar të të gjithë atyre që mbërritën nga Shkupi, 26 persona ishin pozitivë, në të dytin më 11 gusht, pesë dhe më 18 gusht, 12 të tjerë.

Shumica e pasagjerëve në katër fluturimet kanë pasur pasaporta të Kosovës dhe Finlandës. Megjithëse shtetasit e Maqedonisë nuk janë ndër pasagjerët e infektuar, autoritetet finlandeze e kanë klasifikuar Maqedoninë e Veriut si një vend me rrezikshmëri të lartë për shkak të numrit të madh të rasteve Kovid-19.

- Advertisement -

Përveç anulimit të përkohshëm të linjës ajrore Shkup-Turku e cila zhvillohet dy herë në javë, të martën dhe të shtunën, Finlanda vendosi gjithashtu kufizime në fluturimet nga Islanda, Greqia, Malta, Gjermania, Norvegjia dhe Danimarka./MIA

- Advertisement -
  • Tags
  • 2

Mbi 200 emigrantë në Lezbos janë të infektuar me virusin korona

Nga 7.064  teste të bëra të refugjatëve dhe emigrantëve gjatë akomodimit të tyre në kapin e ri të përkohshëm Kara Tepe në...

Muriq pozitiv me Covid-19, mund të humbas ndeshjen mes Kosovës dhe RMV-së

Lajmi i fundit i cili erdhi nga klubi italian Lazio ku u konfirmua se sulmuesi kosovar, Vedat Muriqi ka rezultuar pozitiv me...

Zv/kryeministri Dimitrov në vizitën e parë të punës në Bruksel që nga formimi i qeverisë së re

Zëvendëskryeministri për Çështjet Evropiane Nikolla Dimitrov, nesër do të zhvillojë vizitë pune në Bruksel, e cila është edhe vizita e parë në...

MAPAS: Skadon afati për dorëzimin e Deklaratës për anëtarët me stazh të privilegjuar

Agjencia për mbikëqyrje të financimit kapital të sigurimit pensional (MAPAS),informon publikun е gjerë se skadon afati për dorëzimin e Deklaratës për vazhdimin...

Osmani: Edhe Bullgaria ka interes rajonal për tu integruar në BE

Shefi i Diplomacisë Bujar Osmani sot deklaroi se është optimist  që Komisioni  i përbashkët maqedono-bullgar për çështje arsimore dhe historike do të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -