Dita botërore e hepatitit, në RMV gjatë 2019-s janë sëmurë 141 persona

Must Read

A ka mundësi që të mbyllen çerdhet përsëri? Ka prindër që i kanë regjistruar fëmijët, por nuk i sjellin

https://youtu.be/S4vRRkF4J4U Nëse përkeqësohet gjendja epidemiologjike, çerdhet mund të mbyllen përsëri. Drejtori i...

Shkëndija fitimtare ndaj Tottenham, Gjoka: Pavarësisht rezultatit do të fitojmë eksperiencë

https://youtu.be/HICK76-swYA Pavarësisht se si do të jetë rezultati mes Shkëndisë dhe Totenhemit,...

A ka dallime mes koalicionit LSDM-BDI?

https://youtu.be/_ZOKeia4-vU Bashkimi Demokratik për Integrim nuk heq dorë nga masa e paralajmëruar...
- Advertisement -

Sot, 27 korrik shënohet dita botërore e Hepatitit. Shënimi i kësaj date në të gjithë botën ka për qëllim të ngrit vetëdijen për rëndësinë globale të virusit hepatit, mbrojtjen nga ai dhe ndikimin në gjendjen shëndetësore.

Nga Ministria e Shëndetësisë kanë njoftuar se gjatë vitit 2019, në Maqedoninë e Veriut janë regjistruar 141 të sëmurë nga Hepatiti.

- Advertisement -

“Supozohet se 325 milionë njerëz në botë jetojnë me virusin Hepatiti B dhe C. Në Maqedoninë e Veriut gjatë vitit 2019-të janë regjistruar 91 të sëmurë nga Hepatiti B, kurse hepatiti C është atakuar te 50 raste. Për hepatitin A dhe B ekziston vaksinë si masë preventive. Vaksina e hepatitit B në vendin tonë nga viti 2004 po zbatohet si rutinë te të gjithë të sapolindurit, ndërkaq në mënyrë shtesë zbatohet edhe programe të vaksinimit të cilat i përfshijnë grupet e rrezikut si pacientë të dializës, punëtorë shëndetësorë”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë.

Përndryshe, Hepatiti është inflamacion i mëlçisë. Shoqërohet me vdekje të hepatociteve. Zverdhja (ikteri) është një nga shenjat e sëmundjes dhe është pasojë e kolestazës intrahepatike. Gjithashtu shihen dhimbje barku, diarre, dobësi, mungesë oreksi, ethe. Transaminazat janë të rritura.

- Advertisement -

Viruset shkaktare janë viruset e hepatitit (HAV, HBV, HCV, delta-virusi, HEV), si dhe viruse të tjera si CMV, EBV, HSV, etj.

- Advertisement -

A ka mundësi që të mbyllen çerdhet përsëri? Ka prindër që i kanë regjistruar fëmijët, por nuk i sjellin

https://youtu.be/S4vRRkF4J4U Nëse përkeqësohet gjendja epidemiologjike, çerdhet mund të mbyllen përsëri. Drejtori i Shtëpisë së shëndetit Shkup, Viktor...

Shkëndija fitimtare ndaj Tottenham, Gjoka: Pavarësisht rezultatit do të fitojmë eksperiencë

https://youtu.be/HICK76-swYA Pavarësisht se si do të jetë rezultati mes Shkëndisë dhe Totenhemit, ekipi tetovar do të jetë...

A ka dallime mes koalicionit LSDM-BDI?

https://youtu.be/_ZOKeia4-vU Bashkimi Demokratik për Integrim nuk heq dorë nga masa e paralajmëruar se do të suvencionohen pagat...

Sërish thirrje anti-shqiptare, dasmorët u nisën për të marrë nuse, u takuan me “Komitët”

https://youtu.be/IpVru6zhjP8 Ishin nisur për të marrë nusen, por dasmorët shqiptarë u takuan me grupin e tifozëve “Komitët”...

Ndotësit do të kapen me dron, nga 18 xhirime, kapet një ndotës

https://youtu.be/IMbCRan-vnM Patrulla ekologjike, me dron fluturon disa herë në javë për të kontrolluar se kush ndotë dhe...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -