Category:

Maqedoni

Sela nga Dibra: Nxënësve shqiptarë u mohohet e drejta për të mësuar në gjuhën shqipe

Mbrëmë kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela ishte në tubim në qytetin e Dibrës. Ai tha se ndjehet keq pasi sheh shtëpitë e...

Zyberi takohet me të rinjtë e Çairit, premton zero tatimin personal për tre vjet për çdo të punësuar për herë të parë, nën...

Kandidati për kryeministër të parë shqiptar Naser Zyberi, në parkun e Çairit realizoi takim me rininë ku shpalosi politikat rinore dhe zotimet e tij...

Dimitrov: Ende nuk ka rekomandim për mbyllje të kufijve me Kosovën dhe Serbinë

Ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov deklaroi sot se ende nuk ka ndonjë rekomandim përfundimtar nga Komisioni për Sëmundje Infektive në lidhje me...

7 mijë persona kanë humbur vendin e tyre të punës në Maqedoni shkaku i krizës me korona virusin

Zëvendëskryeministrja për Çështje Ekonomike, Milla Carovska, nuk e di saktësisht se sa qytetarë deri tani kanë paraqitur humbjen e vendeve të tyre të punës...

Teste për diagnostikim të shpejtë për prani të virusit Sars-Cov-2

Ministria e Shëndetësisë informon se testet për diagnostikimin e shpejtë të pranisë së virusit Sars-Cov-2 janë shpërndarë dhe ato janë duke u përdorur në...

Spasovski: Qeveria nuk do të sjellë vendim politik për kufijtë, mbetet në fuqi vendimi i fundit

Qeveria e Maqedonisë së Veriut nuk do të diskutojë për mbylljen e kufijve veriorë që e lidhin vendin me Kosovën dhe Serbinë. Kryeministri teknik,...

Drejtoresha e Spitalit të Kumanovës pozitive në koronavirus

Drejtoresha e Spitalit të Përgjithshëm Kumanovë, Snezhana Zaharieva, njoftoi këtë mëngjes në rrjetet sociale se është pozitive për COVID-19. “Rezultat pozitiv nga testi për SARS-KOV-2....

Komisioni pa vendim për kufijtë veriorë, ia lë në dorë Qeverisë për të vendosur

Komisioni për Sëmundje Ngjitëse nuk ka një vendim për mbylljen ose jo të pikave kufitare të Maqedonisë së Veriut me Kosovën dhe Serbinë, mëson...

Bojan Jovanovski në Prokurori do të vazhdojë të dorëzojë kallëzime penale

Bojan Jovanovski, i cili është i dënuar në lëndën “Reket”, sot përsëri do të dërgohet në Prokurorinë Themelore Publike të Shkupit që të përfundojë...

Janë publikuar protokolle për ngjarje sportive, muze, galeri, për ngjarje promovuese dhe për transport ndërurban

Në uebfaqen e Qeverisë (https://vlada.mk/protokoli-koronavirus) janë publikuar Protokolli për punë të rregullt në pikat e pagesës të organizatorëve të lojërave të fatit në bastore...

Janë sanksionuar 470 persona për mosmbajtje të maskës mbrojtëse

Gjatë 24 orëve të kaluara policia në territorin e shtetit ka regjistruar 470 shkelje të masës për mbajtje të maskës mbrojtëse në fytyrë për...

Metodologjia e re e BE-së, shpresë për anëtarësim sa më shpejtë të plotfuqishëm, pritet deri në tetor pranim të tekstit final për kornizën negociuese

Maqedonia e Veriut është një hap më afër rrugës së integrimit në Bashkimin Evropian, pasi të mërkurën Komisioni Evropian e dorëzoi kornizën negociuese për...