Category:

Maqedoni

Qeveria miraton tekstin e Projekt-Ligjit për Agjencinë e Intelegjencës

Qeveria sonte në seancën e saj të 24-të e miratoi tekstin e Projektligjit për Agjencinë e Inteligjencës. Siç njoftoi...

15 viktima dhe 1039 të infektuar me virusin korona

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 3143 testime të realizuara. 1039 persona kanë rezultuar pozitivë me virusin...

Osmani: Frankofonia është vlerë e shtuar në mozaikun multikulturor të RMV-së

Ministri i Punëve të Jashtme të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani sot pati fjalim hyrës në Konferencën e 37-të Ministrore...

38 raste të reja me Covid-19, shënohen 3 viktima

Ministria e Shëndetësisë informon se në Institutin për Shëndet Publik janë regjistruar 16 pacientë të shëruar, edhe atë, 1 nga Shkupi, 1...

Çulev: Janë identifikuar personat në liturgjinë në Strugë

Ministri për Punë të Brendshme, Nake Çulev, në konferencën e sotme për shtyp tha se ngjarja me liturgjinë në Strugë pothuajse procedurë...

Këndet e lojërave ankohen për humbjet nga pandemia, kërkojnë nga Qeveria datë për hapjen e tyre të sërishme

Ndihmë financiare për sigurim të mjeteve për  higjienë, prolongim të mbështetjes prej 14.500 denarë edhe në qershor ose shqyrtim i mundësisë për ndihmë financiare...

Zaev: Duhet zgjedhje sa më shpejtë që të përgatitemi për valën e re të koronavirusit

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, nëpërmjet një video në profil e tij në Facebook, thekson se vendit i duhen zgjedhje në afat...

Prokuroria kërkon dënim prej 2000 eurosh për 38 persona të akuzuar për mosrespektim të orës policore

Prokuroria Publike Themelore Shkup sot ka propozuar dënim me gjoba  prej 2000 eurosh për 38 persona të cilët nuk kanë respektuar orën...

Filipçe: Filloi kthimi i jetës në normalitet, së shpejti pritet të hapen edhe kufijtë

Ministri i Shëndetësis, Venko Filipçe, nëpërmjet një postimi në rrjetin e tij social Facebook, vlerësoi se jeta po fillon të kthehet në...

MPB: 461 shkelje për mosmbajtje të maskës

Ministria e Punëve të Brendshme informon se gjatë 24 orëve të fundit në territorin e vendit,70 personave u...

Prej sot kafiteritë dhe restoranet fillojnë me punë, të punësuarit të obliguar të mbajnë maska

Prejse ishin mbyllur më 13 mars  për shkak të gjendjes së jashtëzakonshme, kafiteritë dhe restoranet prej sot sërish fillojnë me punë. Të...

Maskat të detyrueshme, policia do ta përforcojë kontrollin

Prej dje është hequr ora policore. Por, edhe krahas lehtësimit të masave restriktive, në fuqi mbeten rekomandimet e Qeverisë dhe Ministrisë së...