ZGJEDHJET

Category:

Kulturë

Hatixhe Muratova do të inçizojë këngën e parë “Buzë lumit Bregallnica”

Kinematografi Samir Luma në profilin e tij në Tëitter informoi se ylli në filmin “Toka e mjaltit” Hatixhe Muratova do të inçizojë...

Indi, shtyhet rihapja e Taxh Mahalit, shkak rritja e rasteve

Taxh Mahali në Indi, që ishte paraparë që sot t’i mirëpres vizitorët, do të qëndrojë mbyllur deri në një vendim tjetër, për...

Prej të hënën fillon edicioni i 41 i festivalit “Vera e Shkupit”në përputhje me protokollet për ngjarje publike

Drejtoria e Kulturës dhe Arteve e Shkupit (DKASH) për më 6 korrik e paralajmëroi hapjen e festivalit të 41-të të “Vera e...

Doli nga shtypi monografia “15 vite festë futbolli”

Doli nga shtypi monografia  “15 Vite Festë Futbolli” e autorit Shaban Sinani. Tashmë pesëmbëdhjetë vite në Tetovë, Durrës, Pejë, Ulqin dhe Tërnoc,...

Miratohen protokolle për punë të muzeve, galerive, të kompanive për ngjarje promovuese

Qeveria sot në seancë miratoi Protokoll për punën e muzeve, galerive dhe ambienteve për ekspozita, si dhe protokoll për zbatimin e masave...

Publiku pret rihapjen e teatrove! Ende nuk dihet asgjë për punën e institucioneve kulturore

https://youtu.be/gip51EvQWeY Katër muaj në pasiguri dhe pa punë ishin institucionet kulturore. Me shumë pyetje pa përgjigje dhe...

“Takimet Poetike të Karadakut”- 2020, poeti korçar Skender Rusi nderohet me Çmimin e Parë

Klubi i Shkrimtarëve “Jehona e Karadakut” nga Kumanova, në terren të hapur në amfiteatrin e Gjimnazit “Ismet Jashari” në Likovë, organizoi edicionin...

Maqedonia e Veriut ia dorëzoi Këshillit të Evropës Konventën e ratifikuar për bashkëproduksion kinematografik

Një përfaqësues i Republikës së Maqedonisë së Veriut sot në Strasburg sekretares së përgjithshme të Këshillit të Evropës, Marija Pejçinoviq Buriq ia...