Category:

Ekonomi

Ueb faqja “Bli Produkte Vendore” joaktive! Qytetarët ende s’mund t’i tërheqin vauçerët

https://youtu.be/oJcsaXalgIM Dje duhej të publikoheshin të dhënat, por ueb faqja “bli produkte vendore” (www.kupuvajdomasni.gov.mk) as sot nuk...

Një mjeke del pozitive në gjinekologjinë e Tetovës! E infektuara nuk ka pas kontakte me pacientë

https://youtu.be/DTb2yFFdIgU Një mjeke në repartin e Gjinekologjisë në Spitalin Klinik të Tetovës gjatë ditës së sotme ka...

Zyrtare: Kthehet ora policore! Nga enjtja ora 21h deri të hënën ora 05h

Qeveria ka miratuar propozimin e Komisionit për Sëmundje Infektive për  kthimin e orës policore,  me çka Shkupi, Shtipi, Kumanova dhe Tetova, që...

Sa mjete kanë shkuar tek kompanitë? Angellovska e kënaqur me rezultatet, OEMVP jo!

https://www.youtube.com/watch?v=UCKpc8GshMc Pakoja e parë dhe e dytë për mbështetje të kompanive kanë dhënë rezultat, vlerëson ministrja e...

Raport i Bankës Botërore: Shkalla e varfërisë pritet të rritet rreth 20 për qind

Simulimet e Bankës Botërore parashikojnë që niveli i varfërisë të rritet nga rreth 17 për qind në vitin 2019 në rreth 20-23...

Bizneset të pakënaqura me pakot ekonomike! Iseni: Prej 550 milionë euro, vetëm rreth 30 milionë janë të injektuara

https://youtu.be/qZyesuKS7UU Pakoja e parë dhe e dytë ekonomike që qeveria i solli për të mbështetur biznesin, nuk...

E premtoi, por Zaevi s’e bëri pagën 500 euro! “S’ishte premtim real, e paralajmëruan ekonomistët”

https://youtu.be/vu0vkZCmj7s Do të vesh edhe opinga të hekurta, por pagën mestarare do ta bëj 500 euro. Kështu i premtoi Zaevi një nëne kur ishte kryeministër...

Qeveria nuk e dëgjon Filipçen! Renovon, blen mobile në gjendje të jashtëzakonshme dhe shpenzon 294,310 euro

https://www.youtube.com/watch?v=cjutw-OqT28 Gazetar: A të fillojnë me renovim, duke pasur parasysh që hyjnë mjeshtërit . . .

Një kilogram biskota, 500 gram patate! Pako nënçmuese u ndahen familjeve në rrezik social

https://youtu.be/28nlbbVaCnM Një kilogram Resana, 500 gramë patate, një qumësht dhe një bukë. Kjo pako i  është dhënë...

Angellovska e Bekteshi takojnë përfaqësuesit e turizmit dhe hotelerisë për subvencionimin e pagave

Bëhet fjalë për ndryshime të paramenduara mirë në masën për subvencionimin e pagave në ekonomi që do të përfitojnë, si punëtorët, ashtu edhe punëdhënësit,...

Financim i ri nga BERZH në Maqedoninë e Veriut në kohën e krizës me COVID-19

Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) orientoi 2,5 milionë euro drejt SHA “Ohridska Banka” Shkup për të mbështetur projektet për efikasitetit energjik në...

Azeski: Probleme me likuiditetin kah mesi i majit, ndërsa me eksportin në fillim të qershorit

“Fillojnë problemet e mëdha për biznesin”, kështu është titulluar porosia e sotme e kryetarit të Odës Ekonomike të Maqedonisë, Branko Azeski në të cilën...

60 për qind e evropianëve kanë blerë online në 2019-tën

Në Bashkimin Evropian (BE) vitin e kaluar 60 për qind e qytetarëve kanë bërë blerje online. Zyra e Statistikës e Evropës (Eurostat) publikoi normat...

Angeloska-Bezhoska në takim me drejtoreshën e FMN-së: Nevojitet mbështetje më e madhe nga FMN-ja dhe institucionet e tjera financiare ndërkombëtare

Në kuadër të takimeve pranverore të FMN-së dhe Bankës Botërore, që po zhvillohen në mënyrë elektronike këtë vit, u mbajt takim i kryesuar nga...

Pritet rënie e këmbimit tregtar në vitin 2020

Këmbimi tregtar ndërkombëtar do të bjerë ndjeshëm në vitin 2020 si rezultat i pandemisë koronavirus, vlerëson Organizata Botërore e Tregtisë, duke vërejtur në paralele...