Shkencë

Byzylyku që shpëton jetën e atij që e mban

Një byzylyk që garanton shpëtimin e jetës së njerëzve. Në brendësi të tij janë numrat e telefonit për t’u njoftuar në rast urgjence, alergjitë, intolerancat dhe shumë informacione të tjera për t’i dhënë ndihmën e parë një personi. Quhet Amyko...

 Fundi i debatit kush janë më të mençur burrat apo gratë!

Debati se kush është më i mençur, mashkulli apo femra duhet të përfundojë. Nuk ekziston diçka e tillë si një tru djali apo vajze, dhe nuk ka prova shkencore për të, kështu thotë teoria e fundit.   “Ju nuk mund ta...

Mësimi i një gjuhe të dytë ngadalëson plakjen e trurit

Mësimi i një gjuhe të dytë ka një efekt pozitiv në tru, madje edhe në vitet e mëvonshme, deklaruan ekspertë në Universitetin e Edinburgut, raporton BBC. Ata konstatuan se leximi, rrjedhshmëria e të folurit dhe inteligjenca ishin përmirësuar tek 262...

Pse dominojnë njerëzit djathtakë

Dora që përdoret për të shkruar, sigurisht do të përdoret edhe për ushqim, dhe shumica e njerëzve në botë, rreth 96 për qind, për këtë e përdorin dorën e djathtë. Animi ndaj njërës apo anës tjetër fillon në tru. Dihet...

Neki Emra triumfues në “Netët e klipit shqiptar”

Këngëtari i mirënjohur, Neki Emra, ka rrëmbyer çmimet kryesore në natën finale të festivalit “Netët e klipit shqiptar” në Ulqin, duke fituar kështu çmimin e publikut dhe çmimin kryesor të festivalit. Ai përmes një postimi në rrjetin sociale ‘Facebook’ ka...

Shkencëtarët gjejnë prova për jetën pas vdekjes

Rreth 40% të njerëzve që ‘shpëtuan’ përshkruan momente të njëjta gjatë kohës kur ata ishin klinikisht të vdekur përpara se zemrat e tyre të ndaleshin plotësisht. Jeta pas vdekjes? Vetëdija mund të vazhdojë ende edhe pasi truri është fikur plotësisht,...

Ndërroi jetë aktori Christopher Lee

Aktori britanik, Christopher Lee, i cili u bë i njohur në rolin e drakulës, ka luajtur në më shumë se 250 filma, ka ndërruar jetë në moshën 93- vjeçare. Lee është bërë i njohur gjithashtu në role të tjera, duke përfshirë Scaramanga në...

Bukuroshja shqiptare që i ka marrë zemrën Becchetit

Francesco Becchetti tashmë është në faqet e para të shtypit për akuzat që ka ngritur ndaj tij Prokuroria shqiptare, për pastrim parash. Por ndoshta pak njerëz e dinë se 49 vjeçari është i martuar me një vajzë shqiptare. Ajo quhet...

10 sekonda i duhen këtij aparati që të diagnostifikojë kancerin e lëkurës

Dr. Canan Dagdeviren nga Instituti Teknologjik i Masaçusetit (MIT), në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka prodhuar një pajisje, që diagnostikon kancerin e lëkurës në më pak se 10 sekonda. Ky është një aparat, i cili do të mundësojë...
- Reklama -

Latest News

Maksim Acevski zgjidhet kryerevizor!

Në seancën e sotme të Komisionit për zgjedhje dhe emërime në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut unanimisht Maksim Acevski...
- Reklama -

Kamçev i thotë Bokit: Nuk të kam detyruar ta dërgosh Katicën në operim për humbje peshe

Duke ju përgjigjur Boki 13, Orce Kamçev tha se në asnjë moment nuk e ka detyruar që të dëgjohet dhe të përmend politikan po...

Shekerinska: Javën e ardhshme fillon procedura për ambasador në NATO

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska, pret që procedura për emërimin e ambasadorit të Maqedonisë së Veriut, në Misionin e NATO-s në Bruksel,...

“Venko Filipçe ishte në njërin nga takimet në shtëpinë e Boki 13”, tha Kamçev në Gjykatë

Në seancën e sotme gjyqësore për rastin “Reket”, Orce Kamçev tha se në njërin nga shumë takimet me Boki 13, i pranishëm ishte edhe...

Kur dhe kush ja ktheu çantën me 1 milion euro? Boki 13 pyet Kamçevin, ai u përgjigj…

I dyshuari i parë në rastin “Reket” Bojan Jovanovski – Boki 13 e pyeti Jordan Kamçevin kur dhe kush ia ktheu çantën me 1...
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com