Shëndetësi

​Forconi imunitetin me shurup të hithit

Përgatitni shurupin në shtëpi që rrit imunitetin dhe mbron nga shumë sëmundje. Është përdorur si ilaç në mjekësinë tradicionale me shekuj, dhe rritet në shumicën e hapësirave të gjelbra. Ai përmban komponime medicinale dhe gjethet e tij janë të ngrënshme dhe...

Paulo Dybala rezulton pozitiv në testin për Covid-19

Ylli i Juventus Paulo Dybala rezulotn pozitiv në testin për koronavirus. Njoftimin e ka bërë vet lojtari përmes një postimi në Facebook, ku thot se ai bashkë me partneren e tij Oriana, kanë rezultuar pozitiv në testimin e bërë për...

Milanoviç: Kroacia nuk ka nevojë për gjendje të jashtëzakonshme

Presidenti Kroat dhe Komandanti Suprem i Forcave të Armatosura Zoran Milanoviç vizituan sot një kamp përpara Spitalit Dubravë në Zagreb, duke theksuar se nuk ka nevojë për një karantinë të plotë apo emergjencë. "Nëse ka vërtet nevojë për masa më...

Historitë e pandemive që goditën njerëzimin

Pandemitë më vdekjeprurëse Me lëvizjen e njerëzve nëpër botë, janë shpërndarë edhe sëmundjet infektive. Edhe në këtë epokë moderne, epidemitë janë të vazhdueshme, por jo në nivelin pandemik sikurse koronavirusi. Sëmundjet dhe infeksionet e kanë goditur njerëzimin qysh nga ditët e...

A na mbron vërtetë nga infeksioni një maskë fytyre?!

A duhet secili të mbajë maskë? A na mbron vërtetë nga infeksioni një maskë fytyre?! – Është pyetje që është shtruar këtyre ditëve. Por, është diskutuar me ashpërsi, herë me argumente e herë pa to. Shumë profesionistë kanë njoftuar publikun...

100 MJEKË DHE INFERMIERË TË PREKUR NGA FRUTHI, 60% PREJ TYRE NUK JANË TË VAKSINUAR

Inferimerë, mjekë amë, specializantë në klinikat e ndryshme janë të prekur nga fruthi.  Më së shumti të prekur nga fruthi nga personeli mjekësor ka në klinikën për fëmijë. Epidemiologu Vlladimir Mikiq nga Instituti i Shëndetit Publik thotë se instituti...

USHQIMI SHKAKTAR I TENSIONIT DHE SHEQERIT TË LARTË

Ushqimi jo i shëndetshëm shkakton probleme me tensionin. Kështu thotë Rumena Ivanovska nga Klubi Shëndetësor “Shëndeti im”.  Tensioni më i lartë i matur sot në parkun e qytetit është 200, ndërsa më i ulëti është 60. Porosia e mjekëve...
- Reklama -

Latest News

Hoti: LDK u vonua me veprime ndaj Qeverisë Kurti

Hoti thotë se qeverinë e re e presin vendime të shpejta që ri-vendosin partneritetin me SHBA dhe BE Ish-zëvendëskryeministri i...
- Reklama -

Vitia i kërkoi Kurtit ta ndryshojë orarin e kufizimit të lëvizjes

Ministri i Shëndetësisë në detyër, Arben Vitia i ka propozuar Kurtit, plotësim-ndryshimin e vendimeve në raport me masat të cilat kanë për qëllim mbrojtjen...

Zaev: U bëmë anëtare e 30-të e NATO-s, ia vlejti gjithçka

NATO është përcaktimi ynë strategjik për pavarësinë e shtetit, siguria është gjëja e rëndësishme jo vetëm për jetët dhe shëndetin e njerëzve, por edhe...

Jo zyrtarisht, zgjedhjet parlamentare më 11 tetor?

Zgjedhjet e 12 prillit, zyrtarisht janë anuluar për shkak të situatës me koronavirusin në vend. Tani nuk është precizuar data për mbajtje të zgjedhjeve...

Tateshi: Si i lejoi inspektorati shtetëror njerëzit që vinin nga Italia Veriore në Maqedoni të pa kontrolluar

Mjeku nga Aleanca për Shqiptarët, Bekim Tateshi në emisionin EU Click të TV21 tregoi se ku ishte gabimi i institucioneve shtetërore gjatë menaxhimit me...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com