Letërsi

Kadare: Pesë shekujt e sundimit osman u flijua vetëm gjuha shqipe

​Shkrimtari i madh shqiptar, Ismail Kadare nëpërmjet një postimi ka sqaruar evoluimin e shkollave shqip dhe se si turqit e kanë ndaluar gjuhën shqipe në shkolla gjatë shekullit të XIX­të. Ai më tej shton se ata që e sulmojnë...

Kadare sulmon “adhuruesit” e Turqisë së re

Shkrimtari i madh shqiptar, Ismail Kadare, nëpërmjet një postimi në rrjetin social, ka sqaruar evoluimin e shkollave shqip dhe se si turqit e kanë ndaluar gjuhën shqipe në shkolla gjatë shekullit të XIX. Kadare thotë se ata që e sulmojnë...

Panairi i Librit në Ulqin, me shumë tituj të rinj(Video)

Panairi i librit i cili po mbahet në Ulqin, ka sjell prurje të reja për lexuesit. Shtëpitë botuese pjesëmarrëse nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia e Maliz i Zi, thonë se shija e lexuesit është e ndryshme, megjithatë kanë rekomandimet...
- Reklama -

Latest News

“Pushteti nuk guxon të mbajë në grusht popullin”, reagon ASH

Praktika për punësime para zgjedhjeve është bërë zakon i partive politike, akuzojnë nga Aleanca për Shqiptarët nga ku thonë...
- Reklama -

 Zaev: Opozita të pranojë zgjidhje ligjore për PP-në 

Kryetari i LSDM-së Zoran Zaev sot sërish u bëri thirrje të gjithë subjekteve politike, grupeve të deputetëve dhe grupeve të pavarura të deputetëve që...

F.C Shkupi cakton miqësoret në Antalia

Ekipi i F.C Shkupit i cili tashmë dy ditë është në Antalia për fazën kryesore të përgatitjeve në prag të stinorit pranveror ka caktuar...

“Ku mbetën ndërtimet e shkollave dhe Universitetit “Nënë Tereza”? Alternativa i kërkon llogari ministrit Ademi

Forumi rinor i partisë Alternativa ka akuzuar ministrin e arsimit Arbër Ademi se ka degraduar sistemin arsimor në vend. Kryetari i forumit rinor Afan...

“Njerëzit si Arbën Xhaferi kanë vetëm ditëlindje”, Thaçi kujton ditëlindjen e të parit të PDSH-së

Nëpërmes homazheve pranë varrit, kryetari i PDSH-së, Menduh Thaçi ka përkujtuar ditëlindjen e 72-të, të kryetarit të parë të Partisë Demokratike Shqiptare, tanimë i...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com