Category:

Kulturë

Prokuroria kërkon dënim prej 2000 eurosh për 38 persona të akuzuar për mosrespektim të orës policore

Prokuroria Publike Themelore Shkup sot ka propozuar dënim me gjoba  prej 2000 eurosh për 38 persona të cilët nuk kanë respektuar orën...

Kosovë, lëndohet një person, e zuri shembja e dheut duke punuar

Një person u lëndua dje në Mitrovicë nga shembja e dheut, që e zuri sa ishte duke punuar gjatë hapjes së një...

Për shkak të krizës me Covid-19, rreth 500.000 italianë do ta humbin vendin e punës

Për shkak krizës me koronavirusin e ri, në Itali rreth 500.000 njerëz do ta humbin punën, ndërsa shkalla e punësimit në këtë...

Fotografitë që nuk janë me photoshop

Mund të duket se realiteti është i thjeshtë për tu kuptuar dhe parashikuar, por bota jonë akoma gjen gjëra për të na...

Shqiptari Gjon’s Tears do ta përfaqësojë Zvicrën me këngë të re në “Eurovizion” 2021

Këngëtari shqiptar, Gjon’s Tears, sot në “Për ditë të mbarë” tha se u ndje keq për mënyrën se si u mbajt sivjet...

Binjakët me ngjyrë të ndryshme të lëkurës

Këta dy fëmijë ndoshta nuk duken të ngjashëm, por kanë një lidhje unike. Edhe pse shumica nuk mund ta besojnë në fillim,...

Sonte finalja e “Eurovisionit”, një edicion më ndryshe! Arilena Ara me këngën “Shaj”, do ta përfaqësojë Shqipërinë.

Sonte do të mbahet finalja e “Eurovisionit” në formatin virtual. Pas gjashtë javësh përgatitje, Eurovision: Shine A Light, do të transmetohet sonte në ora...

Si do të jenë çmimet sivjet në Shqipëri dhe Ulqin?

Sot në emisionin “Për ditë të mbarë” të RTV21 me drejtoreshën Shoqatës Shqiptare të Turizmit, Matilda Naçon si dhe me drejtorin e Organizatës Turistike...

Vdekje klinike për aktorët, 2 muaj larg skenës teatrore shkaku i pandemisë

https://youtu.be/-Dt0zneOmA4 Ka 2 muaj që aktorët nuk janë angazhuar në teatër, shkaku i gjendjes me pandeminë Covid-19. Në skenë, aktorët nuk mund të mbajnë distancë...

​Dita Botërore e Lirisë së Shtypit

3 Maji, sipas Kombeve të Bashkuara, shërben për të nënvizuar parimet themelore të lirisë së shtypit si dhe për të vlerësuar këtë liri në...

Për të bërë kryevepra s’ka kufizime

Një miliard njerëz në të gjithë botën përjetojnë një formë të aftësisë së kufizuar, por njerëzit nuk duhet të përcaktohen nga ato. Fatemeh Hammami...

Kopshti më i bukur i luleve në botë s’ka asnjë vizitor për herë të parë në 71 vjet

Kopshti holandez i luleve i njohur si “Keukenhof” është mbyllur, për herë të parë në 71 vjet. Por, kjo nuk do të thotë se...

“Kultura në kohën e Koronës” sjell edhe dy performanca sonte në Shkup

Dy performanca të reja nga programi “Kultura në kohën e Koronës” sot do të mbahen në Shkup. Në mbrëmje në ora 20:00, te shkolla...