Kulturë

Capital T shkruan pas vdekjes së Lezës: U ribashkuan në parajsë

Capital T shprehu ngushëllime për familjen Qena. Aktorja e dashur për publikun,  Leze Qena ka vdekur mëngjesin e sotëm në moshën 85-vjeçare. Për humbjen e Lezës ngushëllime kanë shkruar emra të njohur nga politika dhe komuniteti artistik. Në mesin e tyre është...

Anulohet Eurovisioni, nuk vlejnë këngët e 2020

Eurovisioni është anuluar Para disa dite është konfirmuar se festivali i madh i muzikës “Eurovision 2020”, i cilli parashihej të mbahej në Roterdam, u anulua për shkak të frikës së përhapur nga koronavirusi. Në lidhje me këtë bordi i drejtuesve të festivalit...

Dy raste të reja me koronavirus në Kosovë

Shkoi në 24 numri i të prekurve nga koronavirusi Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës sonte bëri të ditur se janë shënuar edhe dy raste të tjera me koronavirus në Kosovë. Sipas Institutit, njëri rast i prekur me...

Anulohet Eurovisioni

Është anuluar edicioni i sivjetmë i Eurovisionit që këtë vit ishte paraparë të mbahej nga 12 deri më 16 maj. Në një njoftim zyrtar nga European Broadcasting Union u bë e ditur se përkundër përpjekjeve të shumta që u bënë...

Ansambli i Këngëve dhe Valleve të Maqedonisë së Veriut nderoi Afërdita Saraçini-Kelmendin

Ansambli i Këngëve dhe Valleve të Maqedonisë së Veriut ka mbajtur koncert për 12 vjetorin e Pavarësisë Ansambli i Këngëve dhe Valleve Shqipe nga Maqedonia e Veriut sonte ka nderuar me mirënjohje drejtoreshën...

Shkodran Tolaj priti në takim ambasadorin e Republikës së Kosovës në RMV, Gjergj Dedaj

Drejtori Shkodran Tolaj priti ambasadorin e Republikës së Kosovës në Maqedoninë e Veriut z. Gjergj Dedaj, në  zyrat e drejtorisë së Ansamblit të këngëve dhe valleve popullore shqipe. Ky takim u bë në vigjilje të festës së...

Shfaqja “Orfeo dhe Euridika”, për herë të parë është sjell nga Besiana Mehmedi, në “Verën e Kulturës Tetovare”

Mezosopranja Besiana Mehmedi për herë të parë në "Verën Kulturore Tetovare" sjellë shfaqjen " Orfeo dhe Euridika" në regji të Trajko Jordanovskit. Kjo shfaqje e sjellur para publikut tetovarë, Besiana Mehmedi kthehet pas shumë vitesh me rol kryesor të Orgeot. Mehmedi...

10 vjet pa mbretin e pop-it

10 vjet nga vdekja e Jackson-it Jackson, i njohur gjerësisht si mbreti i pop-it nga fansat e tij të shumtë, ka qenë një nga figurat më të njohura të shekullit të 20-të. Ai u bë yll global në vitet e...

Qëndrim Rijani, për herë të parë në Teatrin e Operës dhe Baletit në Maqedoni do të sjell operën “Skenderbeu”

Regjisori Qëndrim Rijani ishte sot i ftuar në emision Tempora X në OraNews, në Shqipëri, të cilët nga atje për herë të parë bëri të ditur se është duke punuar gati dy vite së bashku me Fatos Lumanin dhe...
- Reklama -

Latest News

Hoti: LDK u vonua me veprime ndaj Qeverisë Kurti

Hoti thotë se qeverinë e re e presin vendime të shpejta që ri-vendosin partneritetin me SHBA dhe BE Ish-zëvendëskryeministri i...
- Reklama -

Vitia i kërkoi Kurtit ta ndryshojë orarin e kufizimit të lëvizjes

Ministri i Shëndetësisë në detyër, Arben Vitia i ka propozuar Kurtit, plotësim-ndryshimin e vendimeve në raport me masat të cilat kanë për qëllim mbrojtjen...

Zaev: U bëmë anëtare e 30-të e NATO-s, ia vlejti gjithçka

NATO është përcaktimi ynë strategjik për pavarësinë e shtetit, siguria është gjëja e rëndësishme jo vetëm për jetët dhe shëndetin e njerëzve, por edhe...

Jo zyrtarisht, zgjedhjet parlamentare më 11 tetor?

Zgjedhjet e 12 prillit, zyrtarisht janë anuluar për shkak të situatës me koronavirusin në vend. Tani nuk është precizuar data për mbajtje të zgjedhjeve...

Tateshi: Si i lejoi inspektorati shtetëror njerëzit që vinin nga Italia Veriore në Maqedoni të pa kontrolluar

Mjeku nga Aleanca për Shqiptarët, Bekim Tateshi në emisionin EU Click të TV21 tregoi se ku ishte gabimi i institucioneve shtetërore gjatë menaxhimit me...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com