Bjellorusi: Fitore bindëse e Llukashenkos, opozita në protestë

Must Read

Memorandumi nuk do të ndikojë në negociatat?Holshtajn: Bullgaria t’i zgjidhë çështjet në mënyrë bilaterale

https://youtu.be/bpuDiX-k1bM Presioni i Bullgarisë përmes memorandumit deri te vendet anëtare të BE-së...

Ministri me premtime të njëjta, “Programi për ambient jetësor i mirë vetëm në letër”

https://youtu.be/2m6zRZ0jE5w Për ndotjen, shpëtimin e ambientit jetësor dhe ekologjinë e cila çdo...
- Advertisement -

Sipas informacioneve të para nga pothuajse të gjitha vendvotimet. Aleksandar Lukashenko ka fituar 81,35 për qind të votave për mandat të ri të gjashtë si president i Bjellorusisë, njoftoi mbrëmë kryetarja e Komisionit Qendror Zgjedhor, Lidija Jermoshina.

Në vendin e dytë është Svetllana Tihanovska, për të cilën kanë votuar tetë për qind e votuesve, ndërsa kandidati “kundër të gjithëve”, ka fituar katër për qind.

- Advertisement -

Edhe sondazhet kanë treguar se Lukashenko bindshëm do të fitojë me 79.7 për qind të votave.

Megjithatë, bashkëpunëtorët e Tihanovskës pohojnë se sipas rezultateve nga numërimi alternativ të votave, ajo ka fituar më shumë se 80 për qind.

- Advertisement -

Të pakënaqur nga rezultatet e votimit, mbështetësit e opozitës dolën në rrugët e disa qyteteve për të protestuar.

Demonstruesit në qendër të Minskit hodhën gurë ndaj policisë, ndërsa policia përdori gaz lotsjellës kundër tyre.

- Advertisement -

Memorandumi nuk do të ndikojë në negociatat?Holshtajn: Bullgaria t’i zgjidhë çështjet në mënyrë bilaterale

https://youtu.be/bpuDiX-k1bM Presioni i Bullgarisë përmes memorandumit deri te vendet anëtare të BE-së të ndikojë që interpretimet bullgare...

Ministri me premtime të njëjta, “Programi për ambient jetësor i mirë vetëm në letër”

https://youtu.be/2m6zRZ0jE5w Për ndotjen, shpëtimin e ambientit jetësor dhe ekologjinë e cila çdo ditë e më shumë është...

Konfirmohen dënimet me burg për “Tankun”, Jankullovska do të shkojë në burg, Gruevski mbetet në Budapest

https://youtu.be/1gIbSTVFia4 Refuzohen ankesat e tre të dënuarve për blerjen e Mercedesit luksoz prej 600 mijë eurove –...

“Stop Rusino” kërkon mbylljen e deponisë, Nuredini: Edhe për disa vite Rusino e hapur!

https://youtu.be/RCGqvEZnlp8 Deponia Rusino vazhdon të jetë e bllokuar  nga aktivistet e lëvizjes “Stop Rusino” Kërkojnë që kjo...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -