Array

BE në takim urgjent për çështjen e fluksit të emigrantëve

Must Read

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen...

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të...
- Advertisement -

Bashkimi Evropian u shpreh sot se është shume i prekur nga mbytja e një anijeje që transportonte emigrantë në Mesdhe, ku mendohet se kanë vdekur rreth 700 persona, dhe shpalli organizimin urgjent te një takimi të ministrave të Punëve të Jashtme për marrjen e masave.

“Jetët njerëzore janë në lojë, Bashkimi Evropian në tërësinë e tij ka detyrimin moral dhe humanitar që të veprojë”, reagoi Komisioni Evropian, që po përgatit një strategji të re mbi imigrimin që do të miratohet në mes të majit.

- Advertisement -

“Por më shumë se sa kjo strategji, nevojiten masa të menjëhershme. Për sa kohë që vendet e origjinës dhe vendet tranzit nuk do të marrin masa për të evituar këto kalime të dëshpëruara, do të ketë njerëz që vendosin jetët e tyre në rrezik. Një pjesë e madhe e punës tonë ka të bëjë me një bashkëpunim me vendet e botës së tretë”, theksoi ekzekutivi evropian.

Një peshkarexhë me 700 emigrantë në bord u mbyt përgjatë natës së kaluar në Kanalin e Siçilias, rreth 60 milje në veri të Libisë. Në ndërkohë, një anije tregtare e gjendur pranë zonës, ka arritur të shpëtojë vetëm 28 persona. Mendohet se të tjerët janë mbytur. Sipas informacioneve të para, peshkarexha ka kërkuar ndihmë nga Roja Bregdetare italiane për vështirësi në lundrim.

- Advertisement -

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat e saja në dialogun me...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen gradualisht nga data 8 tetor....

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të Kremlinit, Aleksej Navalni dhe theksoi...

Arturo Vidal: Me Interin dua të fitoj shumë gjëra

Tashmë ish-mesfushori i Barcelonës Arturo Vidal ka folur për herë të parë si lojtar i Interit, duke e falënderuar klubin zi-kaltër për...

“Mbetemi në qëndrimin se prindërit duhet të kthehen në punë” – tha Shahpaska

"Me krijimin e kushteve për akomodimin e fëmijëve në institucionet parashkollore – kopshte dhe qendra ditore për zhvillim të hershëm të fëmijës,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -