Ambasadori rus: Tanket amerikane Abrams do të “shkatërrohen” nëse dërgohen në Ukrainë

TË FUNDIT

Forcat ruse do të shkatërrojnë tanket M1 Abrams të prodhuara nga SHBA dhe pajisje të tjera ushtarake të NATO-s nëse ato furnizojnë Ukrainën, tha ambasadori rus në Shtetet e Bashkuara në një deklaratë të martën vonë.

“Nëse merret një vendim për transferimin në Kiev M1 Abrams, tanket amerikane pa asnjë dyshim do të shkatërrohen si të gjitha mostrat e tjera të pajisjeve ushtarake të NATO-s”, tha ambasadori rus Anatoly Antonov.

Forcat ukrainase kanë filluar tashmë stërvitjen mbi tanket – një aftësi e shumëpritur për Kievin – dhe zyrtarët amerikanë kanë thënë se po punojnë për të përshpejtuar dërgimin në fushën e betejës.

Megjithëse SHBA fillimisht kishte thënë se do të dërgonte versionet më të reja M1A2 të tankeve, zyrtarët thanë në mars se ukrainasit në vend të kësaj do të merrnin M1A1, duke përshpejtuar në mënyrë dramatike afatin kohor për dorëzimin e tyre.

“Nëse Shtetet e Bashkuara vendosin të furnizojnë tanke, do të jetë e pamundur të justifikohet një hap i tillë duke përdorur argumente për ‘armët mbrojtëse’”, tha Antonov.

“Ky do të ishte një tjetër provokim flagrant kundër Federatës Ruse. Askush nuk duhet të ketë iluzione se kush është agresori i vërtetë në konfliktin aktual.”

Përveç tankeve të ofruara nga SHBA, Ukraina po merr gjithashtu tanke gjermane Leopard 2 dhe British Challengers./21Media