Ambasadori i Kosovës vendos lule në pllakën përkujtimore të Nenës Terezë

Must Read

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen...

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të...
- Advertisement -

Për nder të 110 vjetorit të ditë së lindjes së Nënës Terezë, ambasadori i Kosovës në vend Gjergj Dedaj vendosi lule pranë pllakës së re përkujtimore që është vendosur në qendrën e qytetit. Dedaj tha se kjo është ditë e madhe jo vetëm për shqiptarët por për gjithë botën duke shtuar se do të ishte një ide e mirë dhe nder i madh në vendin ku ka lindur nobelistja Nena Tereza të ndërtohet një kishe katolike shqiptare.

 “Në një të ardhme të afërt këtu pikërisht në themelet ku ka lindur Nëna Tereza të ndërtohet një kishë katolike shqiptare dhe të ndërtohet edhe busti i saj dhe kjo do t’i bënte nder dhe do ta zbukuronte e bekonte Shkupin, sepse thashë edhe njëherë me nënën Terezë mburret e gjithë bota. Është mirë që në kuadër të procesit të barazisë etnike dhe fetare të mendohet edhe rimëkëmbjen e elementit katolik shqiptar”, u shpreh Ambasadori i Kosovës, Gjergj Dedaj.

- Advertisement -

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat e saja në dialogun me...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen gradualisht nga data 8 tetor....

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të Kremlinit, Aleksej Navalni dhe theksoi...

Arturo Vidal: Me Interin dua të fitoj shumë gjëra

Tashmë ish-mesfushori i Barcelonës Arturo Vidal ka folur për herë të parë si lojtar i Interit, duke e falënderuar klubin zi-kaltër për...

“Mbetemi në qëndrimin se prindërit duhet të kthehen në punë” – tha Shahpaska

"Me krijimin e kushteve për akomodimin e fëmijëve në institucionet parashkollore – kopshte dhe qendra ditore për zhvillim të hershëm të fëmijës,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -