ZGJEDHJET

Array

A rrezikohen stomatologët nga Covid-19, Oda Stomatologjike: Të trajtohen vetëm rastet urgjente

Must Read

Testi PCR për shtetasit e Kosovës, reagoi ministri i Shëndetësisë së Kosovës

Ministri i Shëndetësisë së Kosovës, Armend Zemaj ka reaguar pas vendimit të Qeverisë së Maqedonisë së Veriut...

Armend Dallku ka folur pas incidentit gjatë ndeshjes mes Gjinalit dhe Prishtinës

Trajnerit të Prishtinës i është hedhur sprej në sy nga policia, pas një sherri të krijuar në...

Sela: Nuk i takon Kërçovës së Mefail Zajazit të votojnë komunistët!

Aleanca për Shqiptarët bashkë me partnerin e koalicionit Alternativën nën moton "Tash është koha" mbajti tubimin qendror...
- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

- Advertisement -

Ordinancat  stomatologjike në periudhën e pandemisë janë të detyruara të punojnë me orar  tetë orësh, por të njëjtat do të duhet që të pranojnë vetëm pacientë me raste urgjente. Por, a bëhet fjalë për rast urgjent apo jo, këtë do të duhet që ta vendos stomatologu amë. Ky është konkluzioni i nxjerrë nga Oda Stomatologjike e Maqedonisë së Veriut.

Nëse të gjithë stomatologët amë obligohen  që të punojnë nga ana tjetër  duhet të mbyllen të gjitha lëmit e Ortodontisë, protetikës, kirurgjisë orale, kirurgjisë maksillofaciale si dhe të gjitha teknikat dentare në rrjetë.

Stomatologët  thonë se janë duke i respektuar të gjitha masat e OBSH-së, si parakusht për mbrojtjen e shëndetit, por përsëri, sipas tyre, puna  që bëjnë e vë shëndetin e tyre në rrezik pasi që janë të detyruar të punojnë shumë afër me pacientët.

- Advertisement -

“Mund të themi se është shumë e rrezikshme të punohet në këtë periudhe kohore, edhe pse ne u përmbahemi rekomandimeve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë dhe Ministrisë së Shëndetësisë. Është shumë e rrezikshme pasi ne jemi në vijën e parë të stafit mjekësor që i pranojmë pacientët dhe nëpërmjet aerosolit  mund të shpërndahet virusi  dhe për këtë mund të them se jemi të rrezikuar shumë nga virusi”, tha Valdet Miftari.

Problemi më i madh është në përcaktimin rasteve urgjente nga rastet  e zakonshme, për këtë, të gjithë stomatologët bëjnë apel tek qytetarët që të mos paraqiten tek stomatologët amë, nëse nuk kanë dhimbje të mëdha, sepse përndryshe, përveç  që do të rrezikojnë veten e tyre, rrezikojnë edhe stafin mjekësor.

 

- Advertisement -

- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

Latest News

Armend Dallku ka folur pas incidentit gjatë ndeshjes mes Gjinalit dhe Prishtinës

Trajnerit të Prishtinës i është hedhur sprej në sy nga policia, pas një sherri të krijuar në mesin e fushës, pas përfundimit...

Sela: Nuk i takon Kërçovës së Mefail Zajazit të votojnë komunistët!

Aleanca për Shqiptarët bashkë me partnerin e koalicionit Alternativën nën moton "Tash është koha" mbajti tubimin qendror në sheshin e qytetit të...

Qeveria solli vendim për kufijtë, prej nesër PCR test për shtetasit e Kosovës, Serbisë, BeH-së dhe Malit të Zi

Qeveria e Maqedonisë së Veriut solli vendim për kufijtë. Ka miratuar propozimin e Komisionit për Sëmundje Ngjitëse, për çfarë prej nesër, çdo...

Protesta në Beograd, digjen tri makina policore, tentativë për hyrje në Kuvendin e Serbisë

https://youtu.be/0JpBAKYDAYM “Prej nesër do të ndalohet çdo tubim në vende publike me më shumë se 5 persona...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -