57 vjet nga tërmeti që shkatërroi Shkupin

Must Read

Merkel: Pandemia e theksoi nevojën për digjitalizim të shkollave

Kancelarja gjermane Angela Merkeli deklaroi se pandemia e koronavirusit e theksoi nevojën për sendërtim  masiv të teknologjisë...

Poloni, për 24 orë regjistrohen 1.002 raste me Covid-19

Në Poloni sot janë regjistruar 1.002 raste të reja me Kovid-19, që është numri më i madh...

6 viktima, 140 raste të reja me Covid-19 dhe 60 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1397 testime të realizuara 140 persona...
- Advertisement -

Më 26 korrik të vitit 1963, Shkupi u godit nga një tërmet i fuqishëm i cili u shkatërrua tërësisht.

- Advertisement -

Tërmeti me 6.1 ballë ndodhi mëngjesin e 26 korrikut të vitit 1963 në orën 5:17. Nga goditja e tërmetit mbi një mijë persona humbën jetën, shumë të tjerë u lënduan dhe humbën shtëpitë e tyre.

Hekurudha e vjetër sot është Muze i Bashkisë së Shkupit dhe paraqet simbol të tërmetit të madh. Ora e hekurudhës gjithmonë mban akrepat 5:17, për të rikujtuar tërmetin katastrofal.

- Advertisement -

Shënimi i 57-vjetorit të tërmetit katastrofal do të fillojë në përmendoren e viktimave të tërmetit në varrezat e Shkupit në Butel.

- Advertisement -
  • Tags
  • 2

Merkel: Pandemia e theksoi nevojën për digjitalizim të shkollave

Kancelarja gjermane Angela Merkeli deklaroi se pandemia e koronavirusit e theksoi nevojën për sendërtim  masiv të teknologjisë në shkollat në mbarë vendin.

Poloni, për 24 orë regjistrohen 1.002 raste me Covid-19

Në Poloni sot janë regjistruar 1.002 raste të reja me Kovid-19, që është numri më i madh që nga fillimi i pandemisë,...

6 viktima, 140 raste të reja me Covid-19 dhe 60 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1397 testime të realizuara 140 persona kanë rezultuar pozitivë me Covid-19.

Aksident i rëndë trafiku në autostradën Negotinë – Demir Kapi, humb jetën një person, tre të tjerë të lënduar

Një person ka humbur jetën ndërsa tre të tjerë janë lënduar pasi që një automjet me targa të Shkupit është rrokullisur në...

Slloveni, mbajtja e maskës e detyrueshme edhe në ambient të hapur

Në Slloveni prej sot është e detyrueshme mbajtja e maskës edhe në ambient të hapur në raste kur është e pamundur të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -