100 MJEKË DHE INFERMIERË TË PREKUR NGA FRUTHI, 60% PREJ TYRE NUK JANË TË VAKSINUAR

МË SHUMË

Filipçe për viktimën 31-vjeçare: Obeziteti është faktor rreziku në frymëmarrje, do ta verifikojmë anamnezën

Informacionet janë se viktima 31-vjeçare nga COVID- 19 (virusi korona) që ndërroi jetë dje, nuk ka pasur probleme me...

MPB ka informacione se keqpërdoren lejet për lëvizje gjatë orës policore, ka nisur hetim, njoftoi Petrovska

Ministria e Punëve të Brendshme ka informacione që kompanitë private janë duke i keqpërdorur lejet për lëvizjes gjatë orës...

RMV, sillet vendim për shëtitjen e kafshëve shtëpiake gjatë orës policore në fundjavë

Është sjellë vendim se kur do të mund pronaret t'i shëtisin kafshët shtëpiake edhe gjatë orës policore 13 orëshe...
- Reklama -

Inferimerë, mjekë amë, specializantë në klinikat e ndryshme janë të prekur nga fruthi.  Më së shumti të prekur nga fruthi nga personeli mjekësor ka në klinikën për fëmijë. Epidemiologu Vlladimir Mikiq nga Instituti i Shëndetit Publik thotë se instituti ka rekomanduar që të gjithë punonjësit shëndetësor të vaksinohen.

“Fruthi që u përhap në të gjitha komunat e Maqedonisë nuk e kurseu as personelin mjekësor. Mbi 100 punonjës shëndetësorë, drejtor dhe infermierë jane prekur nga fruthi.  Nga instituti për shendet publik informuan se personeli nuk ka qenë i vaksinuar dhe se një pjesë e tyre ka qenë pjesërisht të mbrojtur me vetëm një dozë të vaksinës”.

Epidemiologu Mikiq shton se 60 përqind nga të prekurit e personilit shëndetësor nuk janë të vaksinuar dhe pjesa më e madhe janë nga Shkupi.

“Është një lëshim për të cilin tani do të insistohet. Komisioni për Sëmundje Infektive ka rekomanduar në disa raste që të gjithë punonjësit shëndetësorë duhet të vaksinohen. Ata të cilët nuk janë të vaksinuar nuk duhet të jenë në kontakt me pacientët, veçanërisht me fëmijët”, Mikiq.

Ndryshe Instituti për shëndet publik sot doli me numra të rinj të personave të prekur nga fruthi. Për një javë janë prekur 126 persona nga fruthi, 57 janë nga Shkupi ndërsa 67 të tjerë janë nga vende të ndryshme të Maqedonisë. Pjesa më e madhe janë fëmijë nga mosha 4 vjeçare ndërsa ka edhe një numër të konsiderueshëm të personave prej moshës 30 vjeçare. Gjithsej në tërë Republikën ka 960 të prekur nga fruthi.

#21REPORTER

A vëreni shkelje serioze të masave të Qeverisë? Tubime njerëzish apo jeni në një nga vendet e rrezikshme me koronavirus? Ndani me ne historinë Tuaj me video apo fotografi në e-mail: [email protected]

  • Tags
  • 1
- Advertisement -
- Reklama -
- Reklama -

Lajmet më të reja

Filipçe për viktimën 31-vjeçare: Obeziteti është faktor rreziku në frymëmarrje, do ta verifikojmë anamnezën

Informacionet janë se viktima 31-vjeçare nga COVID- 19 (virusi korona) që ndërroi jetë dje, nuk ka pasur probleme me...

MPB ka informacione se keqpërdoren lejet për lëvizje gjatë orës policore, ka nisur hetim, njoftoi Petrovska

Ministria e Punëve të Brendshme ka informacione që kompanitë private janë duke i keqpërdorur lejet për lëvizjes gjatë orës policore dhe për këtë ka...

RMV, sillet vendim për shëtitjen e kafshëve shtëpiake gjatë orës policore në fundjavë

Është sjellë vendim se kur do të mund pronaret t'i shëtisin kafshët shtëpiake edhe gjatë orës policore 13 orëshe në fundjavë. Gjatë fundjavave, pronarët mund...

Pasi u shkarkua Maleska, drejtor i Klinikës së Ohrit emërohet Balevski

Pas shkarkimit të drejtoreshës së Klinikës së Ohrit, Sllavica Maleska, ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe ka njoftuar se ka emëruar drejtor të ri. Bëhet...

Arifi kërkon nga bankat të gjejnë zgjidhje për të shmangur grumbujt e njerëzve

Kryetarja e Tetovës, Teuta Arifi ka apeluar deri te bankat e qytetit që të gjejnë zgjidhje për të shmangur grumbullimin e pensionistëve përpara bankomateve. "Bëjmë...
- Reklama -
- Reklama -
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com