Array

​Süddeutsche Zeitung: Marrëveshja – një lloj njohjeje

Must Read

A ka mundësi që të mbyllen çerdhet përsëri? Ka prindër që i kanë regjistruar fëmijët, por nuk i sjellin

https://youtu.be/S4vRRkF4J4U Nëse përkeqësohet gjendja epidemiologjike, çerdhet mund të mbyllen përsëri. Drejtori i...

Shkëndija fitimtare ndaj Tottenham, Gjoka: Pavarësisht rezultatit do të fitojmë eksperiencë

https://youtu.be/HICK76-swYA Pavarësisht se si do të jetë rezultati mes Shkëndisë dhe Totenhemit,...

A ka dallime mes koalicionit LSDM-BDI?

https://youtu.be/_ZOKeia4-vU Bashkimi Demokratik për Integrim nuk heq dorë nga masa e paralajmëruar...
- Advertisement -

Gazeta prestigjioze gjermane „Süddeutsche Zeitung” i ka kushtuar një artikull të gjatë relacionit Kosovë-Serbi dhe nënshkrimit të marrëveshjeve të fundit në Bruksel ndërmjet dy shteteve.

Në këtë artikull theksohet se për Kosovën kjo është një lloj njohjeje dhe përafrim i Kosovës me BE-në dhe do të sjellë përparim edhe për liberalizimin e vizave.

- Advertisement -

Gazeta paraqet edhe një skepticizëm lidhur me implementimin të marrëveshjes së vitit 2013, por kjo e fundit paraqet lehtësime konkrete për jetën e qytetarëve, sidomos për telekomin dhe energjetikën.

Në këtë shkrim, thuhet se Asociacioni i Komunave me shumicë serbe do ta ketë statusin vetëm “mbikëqyrës” dhe assesi “autoritet i pavarur”. Për këtë ka paralajmëruar edhe kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq, i cili ka thënë se do të ketë shumë zemërim në detaje.

- Advertisement -

Derisa, më optimist është treguar zëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, i cili është cituar nga gazeta gjermane duke thënë se kjo marrëveshje është njohje e Kosovës nga ana e Serbisë

- Advertisement -

A ka mundësi që të mbyllen çerdhet përsëri? Ka prindër që i kanë regjistruar fëmijët, por nuk i sjellin

https://youtu.be/S4vRRkF4J4U Nëse përkeqësohet gjendja epidemiologjike, çerdhet mund të mbyllen përsëri. Drejtori i Shtëpisë së shëndetit Shkup, Viktor...

Shkëndija fitimtare ndaj Tottenham, Gjoka: Pavarësisht rezultatit do të fitojmë eksperiencë

https://youtu.be/HICK76-swYA Pavarësisht se si do të jetë rezultati mes Shkëndisë dhe Totenhemit, ekipi tetovar do të jetë...

A ka dallime mes koalicionit LSDM-BDI?

https://youtu.be/_ZOKeia4-vU Bashkimi Demokratik për Integrim nuk heq dorë nga masa e paralajmëruar se do të suvencionohen pagat...

Sërish thirrje anti-shqiptare, dasmorët u nisën për të marrë nuse, u takuan me “Komitët”

https://youtu.be/IpVru6zhjP8 Ishin nisur për të marrë nusen, por dasmorët shqiptarë u takuan me grupin e tifozëve “Komitët”...

Ndotësit do të kapen me dron, nga 18 xhirime, kapet një ndotës

https://youtu.be/IMbCRan-vnM Patrulla ekologjike, me dron fluturon disa herë në javë për të kontrolluar se kush ndotë dhe...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -