Pekini 2015: Kenia me 16 medale

308
0
SHPËRNDAJE

Sot në kryeqytetin e Kinës Pekin ka përfunduar Kampionati Botëror në Atletikë në të cilin për tetë ditë u zhvilluan gara mjaftë interesante në dispilina të ndryshme.
Befasi beri Kenia qe fitoi me më së shumti medalje më i suksesshëm-7 medalje të arta, 6 të argjendta dhe 3 të bronzta, në total 16. Pas Kenisë vije Xhamajka që ka poashtu 7 të arta, por 14 në total. Në pozitën e tretë Shtetet e Bashakuara të Amerikës kanë 18 medalje në total, nga 6 për secilën ngjyrë shkelqimi.
Në anën tjetër individi më i suksesshëm pa shumë dyshim është Usain Bolt i Xhamajkas që ka fituar tri medalje të arta, në 100 e 200 metra sprint dhe me stafetën e Xhamajkas 4x 100 metra.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU